10.9 C
Știri de ultima orăSportAlexandru Maxim a debutat la Badalona

Alexandru Maxim a debutat la Badalona

Mijlocaşul Alexandru Maxim a debutat la formaţia spaniolă CF Badalona, în partida disputată pe teren propriu cu CE Sabadell, încheiată cu scorul de 1-1.
După cum a anunţat frf.ro, „Max“ a fost introdus pe gazon în minutul 62 al întâlnirii, care a contat pentru etapa a doua din Segunda Division B, şi a avut în finalul meciului ocazia de a înscrie golul victoriei, şutul său fiind deviat însă de un adversar. Mijlocaşul român a fost împrumutat de Espanyol Barcelona la CF Badalona la sfârşitul lunii august.
Alt junior român, Cătălin Ţîră (16 ani), a fost convocat la prima echipă a lui Lazio. Atacantul a participat la o şedinţă de pregătire condusă de antrenorul Edy Reja şi a evoluat într-o partidă amicală în care fotbaliştii lui Lazio, inclusiv câţiva jucători promovaţi de la Primavera, au fost împărţiţi în două echipe, „Verzii“ şi „Albii“, primii câştigând cu scorul de 2-1. Ţîră a jucat ultimele 25 de minute ale întâlnirii, la „Verzi“, pentru care a evoluat şi Ştefan Radu.