24 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea a muncit serios pentru a trece de Eala, la Madrid

Sorana Cîrstea a muncit serios pentru a trece de Eala, la Madrid

Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce a învins-o pe filipineza Alexandra Eala cu 6-3, 6-7 (6/8), 6-4.

Cîrstea (34 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, a debutat la ediţia din acest an a turneului Mutua Madrid Open cu o victorie mai dificilă decât era de aşteptat, în două ore şi 17 minute. Românca a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3. În actul secund, Cîrstea a condus cu 5-3, dar a pierdut apoi trei game-uri consecutive, setul ajungând în tiebreak. Sorana a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de meci la 6-5, iar apoi a cedat cu 6-8. În decisiv, Eala (18 ani, 170 WTA) a condus cu 3-1, dar Cîrstea a câştigat trei game-uri consecutive, încheind setul pe serviciul adversarei (6-4).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va întâlni pe Iga Swiatek.

Tot joi, în primul tur la dublu, Monica Niculescu şi americanca Alycia Park au fost întrecute de chinezoaicele Xinyu Wang/Saisai Zheng, cu 6-1, 6-3, în 64 de minute.

Citeşte şi: Irina Begu, înfrântă în două tiebreak-uri de Keys, la Madrid