10 C
Știri de ultima orăSportPotec, în finala probei de 800 de metri liber

Potec, în finala probei de 800 de metri liber

Înotătoarea română Camelia Potec şi-a confirmat valoarea şi s-a calificat fără emoţii în finala probei de 800 de metri liber, care va avea loc astăzi, în jurul prânzului, informează Mediafax. Cea mai valoroasă sportivă din delegaţia României a încheiat a doua în seria a treia de calificare, medaliata olimpică din 2004 ajungând în finală cu al şaselea timp, „acoperind“ cei 800 de metri în 8 minute, 33 secunde şi 8 sutimi.
Echipa României, formată din Corina şi Constantin Popovici, a terminat pe locul opt în proba de sărituri pe echipe de la Campionatele Europene de nataţie de la Budapesta, cu un punctaj total de 327,80. Victoria a revenit Germaniei (Christin Steuer, Sascha Klein), cu 398,15 puncte, urmată de Rusia (Iulia Koltunova, Ilia Zaharov), posesoare a 396,35 puncte şi Franţa (Claire Febvay, Matthieu Rosset), cu 381 de puncte.
Alţi doi sportivi din delegaţia României nu au trecut de seriile probelor de 100 de metri liber (Ionela Cozma), respectiv 200 de metri liber (Alin Artimon), în timp ce Dragoş Agache a ocupat locul 11 în semifinale, la 100 de metri bras.