10 C
Știri de ultima orăSportSemifinale de vis la Mondiale

Semifinale de vis la Mondiale

Uruguay – Olanda şi Germania – Spania vor fi confruntările care ne vor delecta mâine şi miercuri, cele patru formaţii câştigându-şi dreptul de a evolua în această fază a turneului final la capătul unor partide foarte disputate şi spectaculoase.

După surprizătorul succes al Olandei în faţa Braziliei, obţinut cu scorul de 2-1 (Felipe Melo ‘53 – autogol, Sneijder ‘69 / Robinho ‘10), a venit rândul Uruguayului să se califice în semifinale la capătul unui joc „electrizant", decis la penaltiuri, în detrimentul Ghanei, meciul din sferturi disputându-se la Johannesburg, pe stadionul „Soccer City" (84.017 spectatori). În timpul regulamentar de joc a fost egalitate, ghanezii au deschis scorul prin Sulley Muntari (‘35), iar Diego Forlan a restabilit egalitatea, dintr-o lovitură liberă (‘55). Africanii au fost la un pas de calificare în ultimele secunde ale prelungirilor, când atacantul uruguayan Suarez a salvat golul cu preţul eliminării, însă Asamoah Gyan a ratat penaltiul şi şansa de a scrie istorie pentru Ghana (‘120+2). Cum în fotbal ocaziile se răzbună, „celeştii", campioni mondiali în 1930 şi 1950 şi semifinalişti în 1970, s-au impus cu 4-2 la loviturile de departajare. Au executat în ordine: Diego Forlan 1-0, Asamoah Gyan 1-1 (gol), Mauricio Victorino 2-1 (gol), Stephen Appiah 2-2 (gol), Andres Scotti 3-2 (gol), John Mensah 3-2 (ratare – a apărat Muslera), Maximiliano Pereira 3-2 (ratare – peste poartă), Dominic Adiyiah 3-2 (ratare – a apărat Muslera), Sebastian Abreu 4-2 (gol).

Selecţionerul Uruguayului, Oscar Tabarez, a folosit următorii jucători: F. Muslera – M. Pereira, D. Lugano (‘38, A. Scotti), M. Victorino, J. Fucile – E. Rios, D. Perez, A. Fernandez (‘46, N. Lodeiro) – E. Cavani (‘76, S. Abreu), L. Suarez, D. Forlan.

De partea cealaltă, sârbul Milovan Rajevac a mizat pe: R. Kingson – J. Pantsil, J. Mensah, I. Vorsah, H. Sarpei – A. Annan – S. Inkoom (‘74, S. Appiah), K. Asamoah, K.P. Boateng, S. Muntari (‘88, D. Adiyiah) – A. Gyan.

Germania a scos la „tablă“ vedetele lui Maradona

Privită de majoritatea drept câştigătoare a Cupei Mondiale, naţionala Argentinei s-a făcut de râs sâmbătă, pe „Green Point Stadium" din Cape Town, Lionel Messi şi compania pierzând cu neverosimilul scor de 0-4 (0-1) în faţa Germaniei, la capătul unui joc în care nu au „mişcat" deloc. Nemţii au punctat încă din minutul 3, prin Thomas Mueller, care a marcat al 200-lea gol al Germaniei la o Cupă Mondială, „recitalul" echipei antrenate de Joachim Low fiind completat de Miroslav Klose (‘68, ‘89) şi Friedrich (‘74). „De mult timp sunt mândru de această echipă, nu de acum. În a doua repriză am arătat un fotbal de clasă. Această echipă a demonstrat că are voinţă de campioană. Era inimaginabil un astfel de rezultat înainte de meci. Este formidabil să marchez patru goluri şi în ce fel… Messi nu şi-a putut face jocul, l-am oprit perfect şi aproape nici nu l-am faultat", a spus selecţionerul Germaniei.

De partea cealaltă, Diego Armando Maradona, care a plâns ca un copil după meci, a „amuţit" după ultimul fluier al „centralului" Ravshan Irmatov (Uzbekistan) şi a fost luat peste picior de marii rivali, cotidianul brazilian O Globo scriind sec: „Ce bine, Maradona nu mai aleargă dezbrăcat prin Buenos Aires".

Antrenorul Germaniei, Joachim Low, i-a folosit pe Neuer – Lahm, Mertesacker, A. Friedrich, Boateng (‘72, Jansen) – Khedira (‘77, Kroos), Schweinsteiger – Mueller (‘84, Trochowski ‘84), Ozil, Podolski – Klose. În ultimul meci al Argentinei la Cupa Mondială din Africa de Sud au jucat: Romero – Otamendi (‘70, Pastore), Demichelis, Burdisso, Heinze – Maxi Rodriguez, Mascherano, Di Maria (‘75, Agüero) – Messi – Tevez, Higuain.

David Villa a făcut diferenţa în Spania – Paraguay

Reprezentativa Spaniei a fost ultima calificată în semifinalele Mondialului, după ce a învins sâmbătă seară, pe stadionul „Ellis Park" din Johannesburg (61.000 de spectatori), cu 1-0 (0-0), formaţia Paraguayului, în cel de-al patrulea sfert de finală al competiţiei. Partida a atins cote maxime între minutele 59 şi 61, când cele două echipe aveau să treacă prin momente dramatice, cât pentru un campionat. Mai întâi, spaniolul Piquet l-a faultat în careu pe Cardozo, iar acesta a încălcat o lege nescrisă a fotbalului, care spune că jucătorul care obţine penalti nu trebuie să-l execute. Cardozo a ratat, trăgând în portarul Casillas (‘59), care a iniţiat un contraatac-fulger, soldat cu o nouă lovitură de pedeapsă. Fundaşul paraguayan Alaraz l-a faultat în careu pe Villa, iar Xabi Alonso a marchat într-o primă fază, dar arbitrul guatemalez Batres a cerut repetarea loviturii pe motiv că spaniolii intraseră în careu înainte de execuţie. La repetare, jucătorul Realului Madrid a ratat, astfel că pentru spanioli eliberarea a venit abia în minutul 83: Iniesta a pasat în centru, de unde Pedro a şutat în bară, golgheterul David Villa a recuperat şi a şutat la rândul lui în bară, dar în cea interioară, şi mingea s-a dus în plasa portarului Villar. În urma acestui gol, David Villa s-a desprins din plutonul atacanţilor cu patru goluri, conducând singur în clasamentul golgheterilor, cu cinci reuşite.

Selecţionerul Spaniei, Vicente Del Bosque, a utilizat următoarea formulă: Casillas – Sergio Ramos, Puyol (‘84, Marchena), Pique, Capdevila – Busquets – Iniesta, Xavi, Xabi Alonso (‘75, Pedro) – D. Villa, Torres (‘56, Fabregas). În replică, tehnicianul Paraguayului, Gerardo Martino, a mizat pe: Villar – D. Veron, P. Da Silva, Alcaraz, R. Morel – Santana, V. Caceres (‘84, Lucas Barrios), E. Barreto (‘64, Vera), Riveros – N. Valdez (‘72, Santa Cruz), Cardozo.

Primul joc din semifinale, Uruguay – Olanda, va avea loc mâine, la Cape Town, de la ora 21.30, cel de-al doilea, Germania – Spania, urmând să se dispute miercuri, la Durban, tot de la ora 21.30.