10.9 C
Știri de ultima orăSportKaratiştii kyokushin, premiaţi la CE

Karatiştii kyokushin, premiaţi la CE

Delegaţia României de karate kyokushin a cucerit şase medalii, una de aur, una de argint şi patru de bronz, la ediţia 2010 a Campionatului European de la Logrono (Spania), anunţă FR de Karate Kyokushin, citat de Agerpres. „Aurul" a fost cucerit la seniori de Marius Ilaş, de la CS Gym Oradea, care a ajuns la al treilea său titlu continental la categoria -80 kg, în timp ce „argintul" a fost dobândit la juniori prin Sergiu Tamaş, de la CSC Sânmarin, la categoria +75 kg. Medaliile de bronz au fost câştigate la seniori de Sergiu Druhora (CS Vidalis Zalău; -70 kg), Elena Constantin (CS Gym Oradea; -55 kg), Anca Monica Dan (CS Budokai Arad; -65 kg) şi Viviana Chirilă (CS Gym Oradea; categoria grea). Din delegaţia României la CE din Spania au mai făcut parte arbitrii internaţionali Radu Sângeorzan şi Adriana Guţă de la CS Karate Bistriţa, Grigore Petruţ de la CS Kanku Baia Mare, Sorin Stoia de la CS Budokai Arad şi Vlad Pop de la CS Kyospirit Cluj-Napoca. Prestaţia lor a fost onorabilă, apreciată de supervizorii competiţiei, se arată în comunicatul emis de FR de Karate Kyokushin.