5.3 C
Știri de ultima orăSportAtleţii olteni s-au descurcat la grand prix-ul din Capitală

Atleţii olteni s-au descurcat la grand prix-ul din Capitală

Atleţii craioveni au participat recent la al doilea Grand Prix din acest an, desfăşurat în Bucureşti, în sala de atletism a Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu“. Singura câştigătoare a unei probe a fost Ionela Dincă, de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“, la 1.500 m, junioare. De la liceul condus de Dănuţ Anghel au mai urcat pe podium alţi patru atleţi. Andrei Ionuţ Birlan (înălţime) şi Roxana Ene (60 m) s-au clasat pe locul doi, în timp ce Adelina Tănasie (400 m) şi Florina Pierdevară (800 m) au urcat pe ultima treaptă a podiumului. Ene şi Pierdevară au dublă legitimare LPS „Petrache Trişcu“ – CS Universitatea Craiova. Proba feminină de 800 m a fost câştigată de Mirela Lavric (LPS Vaslui – CS Dinamo), iar pe locul doi s-a clasat severineanca Ancuţa Bobocel (CS Dinamo – CSM Drobeta Turnu Severin). CSM Craiova a avut doar trei reprezentanţi pe podium: Alexandru Ghinea (3.000 m) – locul doi, Lari Tănasie Grigorescu (înălţime) şi Marius Buşcă (800 m) – ambii locul trei.
Mult mai mare a fost numărul atleţilor gorjeni, de la CS Pandurii Târgu Jiu, clasaţi pe primele trei locuri. În proba de 800 m, Marian Glişcă s-a impus, iar Cornel Glişcă a ocupat locul trei. Ambii sportivi au dublă legitimare cu CSS Caracal. Aceştia împreună cu Bogdan Radu şi Daniel Nicolae Andrei au alcătuit echipa de ştafetă de la CSS Caracal, câştigând proba de 4×2 tururi.
La 3.000 m, junioare, pe podium s-au aflat două alergătoare gorjene, Diana Popescu – locul doi şi Ana Maria Buşoiu – locul trei. În aceeaşi probă, dar la masculin, Daniel Dobriţescu s-a clasat al doilea. Alţi doi reprezentanţi ai CS Pandurii Târgu Jiu în competiţia juniorilor, Mădălina Fica (800 m) şi Diana Popescu (1.500 m) s-au clasat pe locul trei. Pe lângă Ancuţa Bobocel, CSM Drobeta Turnu Severin a mai obţinut un loc trei, prin Samuel Biţă la 1.500 m. Judeţul Vâlcea a avut o sportivă pe podium, Ana Maria Roşianu (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“) ocupând locul doi în proba de 60 m.