5.3 C
Știri de ultima orăSportTârgovişte, aproape de sferturile FIBA Cup

Târgovişte, aproape de sferturile FIBA Cup

Campioana României la baschet feminin, Municipal MCM Târgovişte, este foarte aproape să obţină calificarea în sferturile de finală ale FIBA Cup, după ce a câştigat, pe teren propriu, partida cu formaţia spaniolă Gran Canaria, scor 80-55. După un prim sfert echilibrat, târgoviştencele şi-au revenit repede şi au controlat clar ostilităţile, diferenţa de pe tabelă începând să se mărească odată cu trecerea timpului, la pauză scorul fiind 48-23. Conduse impecabil în teren de jucătoarea germană Linda Frolich, autoare a 30 de puncte, campioanele României s-au desprins pe tabela de marcaj, închizând meciul cu scorul de 80-55.
În urma acestui succes, MCM Târgovişte are asigurate practic biletele pentru sferturile de finală, fiind greu de crezut că echipa spaniolă va fi capabilă să mai întoarcă o diferenţă de 25 de puncte în returul programat pe 4 februarie. „Trebuie să fim foarte atenţi, să nu facem greşeala de a ne considera calificaţi. Returul se anunţă infernal“, a spus antrenorul campioanei României, Cătălin Tănase.