Stadion „Ion Oblemenco“, spectatori: 1.500.
Gaz Metan CFR Craiova: Râmniceanu – Buleică, Feleagă, Cruşoveanu, D. Rădoi – Vigariu (‘79, I. Mitroi), Rioşeanu, Pătrană, Gh. Mihăiţă (‘46, Neacşa) – S. Chivu, Trifu (‘58, C. Crăciun). Antrenor: Ionel Gane.
CFR Cluj: Peskovici – Tony, Cadu, Cabrera, Edimar (‘67, Panin) – Deac (‘61, Dubarbier), Leao, Dario Flores, Boroştean – Nei (‘85, Culio), Didi. Antrenor: Antonio Conceicao.
Au arbitrat: Radu Petrescu – Ed. Crângaşu, M. Artene.
Cartonaşe galbene: Vigariu, D. Rădoi / Leao, Cadu, Didi.

Craiovenii au jucat aproape de la egal la egal cu deţinătorii trofeului, iar autorul golului calificării Clujului, brazilianul Nei, n-a făcut decât să prelungească balonul trimis de fundaşul Cruşoveanu.

Nou-promovată în Liga a II-a, Gaz Metan CFR Craiova nu s-a speriat de titrata echipă din Cluj, deţinătoarea trofeului Cupei României din 2008 şi 2009, şi a abordat întâlnirea de ieri de pe fostul „Central“ cu ambiţia… buturugii mici. Oltenii au început în trombă meciul, irosind trei ocazii de a deschide scorul în primele 11 minute prin Feleagă, Vigariu şi Trifu, cea mai mare fiind a ultimului. În minutul 11, „veteranul“ Sorinel Chivu i-a pasat în careu lui Trifu, iar reluarea acestuia, din semivoleu, din mijlocul careului, a trecut cu puţin pe lângă spaţiul porţii. După aceste faze fierbinţi, clujenii au pus stăpânire pe joc şi au mişcat tabela de marcaj după zece minute. În minutul 21, oaspeţii au marcat la capătul unei faze în care fundaşul gazdelor, Cruşoveanu, i-a oferit pe tavă la doar trei metri de linia porţii balonul lui Nei, brazilianul impingând doar mingea în plasă, 0-1, rezultat cu care s-a încheiat prima repriză.
În a doua jumătate a partidei, jocul s-a menţinut destul de echilibrat, deschis, cu destule faze fierbinţi la ambele porţi. Clujenii puteau majora scorul, dar Cruşoveanu a scos de pe linia porţii balonul trimis de Deac (‘54). După acest moment critic pentru gazde, oltenii, încurajaţi de suporterii din tribunele lui „Ion Oblemenco“, au ieşit la joc cu destul tupeu şi au asaltat buturile lui Peskovici, aflat la debut în poarta Clujului. În numai două minute s-au petrecut două faze controversate în careul oaspeţilor: Panin a atins cu mâna balonul (’67), iar apoi Crăciun a căzut între fundaşii Clujului. Deşi n-a impresionat, CFR Cluj s-a calificat în faţa unei formaţii  care nu s-a făcut de râs în faţa deţinătoarei Cupei în ultimele două ediţii.