22.8 C
joi, 6 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportKoczi, pe locul doi la Trofeul Campionilor

Koczi, pe locul doi la Trofeul Campionilor

Gimnastul Flavius Koczi a ocupat poziţia a doua la etapa a treia a Trofeului Campionilor, de la Hanovra (Germania), cu un total de 89,125 puncte. Sportivul român, devansat în clasament de britanicul Daniel Keatings, cu 89,175 puncte, a fost notat cu 14,725 la sol, cu 15,200 la cal cu mânere, 14,500 la inele, 16,225 la sărituri, 14,675 la paralele şi 13,800 la bară fixă. Pe locul trei s-a clasat rusul Maxim Deviatovski, cu 87,675 puncte. Etapa a patra şi ultima a competiţiei va avea loc la Stuttgart, pe 15 noiembrie, iar câştigătorul Trofeului Campionilor se va alege cu 50.000 de euro şi un automobil de lux. În clasamentul general, pe primul loc se află Maxim Deviatovski (17 puncte), urmat de germanul Fabian Hambüchen (16), americanul Joseph Hagerty (15), britanicul Daniel Keatings (14), Flavius Koczi (12), germanul Marcel Nguyen (11) etc.
Alţi doi gimnaşti români, Marian Drăgulescu şi Diana Chelaru, vor participa astăzi la Memorialul „Arthur Gander“ – ediţia a 26-a, găzduit de localitatea elveţiană Morges. Săptămâna viitoare, Marian Drăgulescu, dublu campion mondial la sol şi sărituri, şi Anamaria Tămârjan vor face pereche la Swiss Cup (Cupa Elveţiei), concurs care se va desfăşura pe 1 noiembrie, la Zürich. Drăgulescu a mai câştigat Swiss Cup în 2001 şi 2003, când a făcut pereche cu Silvia Stroescu, respectiv Oana Ban.