15 C
miercuri, 29 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie contra Stelei în Cupă

Victorie contra Stelei în Cupă

Voleibaliştii de la SCM-U Craiova au învins, miercuri după-amiază, formaţia Steaua Bucureşti, scor 3-1 (27-29, 25-23, 25-16, 26-24), într-un meci contând pentru turul întâi al Cupei României. Partida s-a desfăşurat la Botoşani, în Sala Polivalentă „Elisabeta Lipă“. Competiţia din acest an se dispută după un sistem complet nou. Atât la feminin, cât şi la masculin au fost înscrise câte 12 echipe, iar toate partidele se vor juca la Botoşani până pe 20 octombrie, în sistem eliminatoriu. Antrenorul craiovenilor, Dănuţ Pascu, a spus că jucătorii săi au început meciul cu Steaua un pic mai timoraţi, dar şi-au revenit pe parcurs: „Au evoluat cu reţinere în primul set, apoi şi-au dat drumul la joc. Setul trei a fost la discreţia noastră. Nu trebuie uitat că băieţii sunt doar la al doilea meci oficial, după cel din debutul de campionat, iar în pauza competiţională nu am disputat suficiente partide de verificare“. Aseară, după închiderea ediţiei, SCM-U Craiova a întâlnit în sferturile de finală ale Cupei pe CVM Tomis Constanţa, campioana României. În celelalte partide din turul întâi s-au mai înregistrat următoarele rezultate: CVM Braşov – CV Dacia Buzău 3-1 (25-17, 25-20, 23-25, 25-20), VCM LPS Piatra Neamţ – Unirea Dej 2-3 (25-23, 16-25, 14-25, 25-21, 8-15), „U“ Cluj – Torpi Târgu Mureş 3-0 (25-12, 25-12, 25-17). Ieri, în sferturi, în afară de partida SCM-U Craiova – CVM Tomis Constanţa, au mai avut loc meciurile: Unirea Dej – Dinamo Bucureşti, CVM Braşov – Explorări Baia Mare şi „U“ Cluj – Remat Zalău. Astăzi au loc semifinalele, iar mâine cele două finale.