Știri de ultima orăSportVâlcea şi-a revenit!

Vâlcea şi-a revenit!

CSM – Arieşul Turda 5-1
Stadion „Municipal“ din Zăvoi (Râmnicu Vâlcea), spectatori – 600.
Au marcat: I. Popa (‘7, ‘54), Roman (‘30), Dandea (‘75), Dobre (‘88) / Astafei (‘35)
CSM Râmnicu Vâlcea: Perianu – Pasăre, Vişa, Deaconescu, Goge – I.Popa (’78, Gârlă), Dandea, S. Popescu, Dobre (’88, Onofrei) – Roman, Boroiban (‘9, Brănescu). Antrenor: Alin Artimon.
Arieşul Turda: Neagoe – Tornyai, Forika, Pier, C. Vasile – Astafei (’61, Crişan), Panaitescu (’55, Anghel), Petelean, Boza – Hârdău (’73, Onaca), Sântejudean. Antrenor: Marian Tudorache.
Au arbitrat: Alexandru Tudor – B. Gheorghioiu, P. Gaşpar.
Cartonaş roşu: Perianu (‘9).

Gazdele au deschis scorul repede, Popa executând impecabil o lovitură de la 20 de metri. Peste numai două minute, nori negri au apărut deasupra Zăvoiului vâlcean, deoarece Perianu a pus mâna pe minge în afara careului, în postură de ultim apărător, şi Alexandru Tudor l-a eliminat pe portarul vâlcean. Artimon l-a sacrificat pe Boroiban, iar în poartă a intrat juniorul Brănescu, care astfel a debutat în eşalonul secund. Vâlcenii nu s-au retras şi au continuat să domine mijlocul terenului şi să atace poarta adversă. După 30 de minute de joc, scorul avea să devină 2-0, Roman fructificând excelent, cu capul, centrarea venită de la Iulică Popa. Ardelenii şi-au revenit şi în minutul 35 au redus din handicap, mingea şutată de Sântejudean fiind scăpată în proprie poartă de tânărul Brănescu, scor cu care s-a încheiat prima repriză. CSM a făcut a doua repriză excelentă. Iulică Popa a reuşit dubla după zece minute de la reluare, transformând lovitura de la 11 metri obţinută de Dobre, moment în care oaspeţii au căzut fizic şi psihic. Golurile lui Dandea şi Dobre, ambii cu şuturi puternice din careu, au venit logic şi CSM a obţinut un succes meritat, 5-1, reuşind să scape de ghinionul din ultimele etape.