30.9 C
luni, 10 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCiucă şi Velcovici, naşii vâlcenilor

Ciucă şi Velcovici, naşii vâlcenilor

CSM a jucat miercuri o partidă amicală în compania formaţiei Gloria Bistriţa, aflată în cantonament centralizat la Băile Govora. Meciul a avut loc la baza sportivă „Hidroelectra“ şi a fost dominat clar de oaspeţi, care au folosit o formulă apropiată cu cea folosită în primul eşalon. De partea cealaltă, tehnicianul Alin Artimon a decis să trimită la acest amical un singur jucător de la echipa mare, Augustin Voinea, formaţia fiind completată cu juniori de la centrul propriu şi cu fotbaliştii împrumutaţi de CSM la FC Ghecon Lăpuşata şi la Cozia Călimăneşti, echipă care activează în eşalonul al treilea. Pe banca oltenilor a stat secundul de la CSM, Mitică Teleşpan. Vâlcenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 12 prin Voinea, care a şutat imparabil din careul oaspeţilor. Tot Voinea a executat bine o lovitură liberă câteva minute mai târziu, dar Ţurcaş a reuşit să respingă în ultimul moment. Apoi Gloria a preluat controlul şi s-a impus clar, cu scorul de 5-1, prin golurile marcate de Mădălin Ciucă (’35), Gabriel Velcovici (’42, ’44), Răzvan Neagu (’60) şi Ioan Hora (’80). La gruparea bistriţeană a debutat pe banca tehnică fostul fotbalist Marian Pană. Pentru meciul cu Arieşul Turda, pe lângă Ciprian Dinu (accidentat), a devenit incert şi Iulică Popa. „Trebuie să învingem sâmbătă. Avem mare nevoie de cele trei puncte. La prima vedere, Arieşul este o echipă slabă, dar, dacă vă uitaţi pe lotul lor, veţi vedea că au fotbalişti experimentaţi. În plus, la ei s-a schimbat antrenorul principal şi fotbaliştii au o dorinţă în plus de afirmare“, a concluzionat tehnicianul Alin Artimon.