10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportUnirea Urziceni a remizat cu Şahtior

Unirea Urziceni a remizat cu Şahtior

Ocupanta locului secund în Liga I, Unirea Urziceni, a terminat la egalitate, scor 0-0, partida amicală disputată împotriva echipei ucrainene Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, din cadrul turneului de pregătire din Spania, de la Oliva Nova. Ialomiţenii au marcat de două ori în repriza secundă, prin Raul Rusescu şi Marius Bilaşco, însă ambele reuşite au fost anulate pe motiv că mingea ar fi părăsit suprafaţa de joc în fazele premergătoare. În ultimele minute ale partidei, antrenorul Dan Petrescu a testat şi un atacant nigerian, de 19 de ani, Amusan Adewlae Sunday, liber de contract, ultima dată legitimat în Slovenia, la FK Koper.
De la Urziceni a lipsit mijlocaşul Bogdan Mara, anunţat de conducere că este liber să-şi caute altă formaţie pentru că salariul său este peste media echipei. El se află totuşi în cantonamentul Unirii. În schimb, australianul Jacob Burns, aflat în aceeaşi situaţie, a jucat în repriza a doua şi a fost avertizat cu cartonaş galben. La formaţia ucraineană, fundaşul stânga român Răzvan Raţ a evoluat timp de 67 de minute, în nota echipei antrenate de Mircea Lucescu. Următoarea partidă amicală a Unirii Urziceni este programată mâine, contra divizionarei secunde spaniole CF Elche.