23.9 C
luni, 3 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportMatei, învinsă la Benicarlo

Matei, învinsă la Benicarlo

Ziua de 13 decembrie s-a dovedit ghinionistă pentru tenismana Simona Matei, care a pierdut la turneul de 10.000 de dolari de la Benicarlo atât semifinala de simplu, cât şi finala de dublu. Aflată la prima semifinală după mai bine de doi ani, sportiva noastră de 23 de ani, ocupanta poziţiei 693 în clasamentul WTA, a cedat după două seturi, scor 0-6, 2-6, în faţa Mariei Teresa Torro-Flor, din Spania.
În urma calificării în această fază a competiţiei, Simona Matei a obţinut doar trei puncte WTA. În urmă cu două sezoane, Matei ajunsese pe locul 145 mondial, dar la începutul lui 2007 a suferit o accidentare foarte gravă (rupere de ligamente încrucişate) şi a fost nevoită să o ia de la zero, după nouă luni de „stat pe bară“.
În proba de dublu, Simona Matei a făcut pereche cu Andreea Mitu, cele două românce pierzând finala în faţa sârboaicei Neda Kozic şi a bulgăroaicei Biljana Pavlova, cu scorul de 4-6, 6-7(3).