18.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCeferiştii au dat bine cu pumnul

Ceferiştii au dat bine cu pumnul

Craiova a găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, Concursul Naţional de toamnă la box, tineret. Competiţia organizată de CS Armata Craiova, în colaborare cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Dolj şi Asociaţia Judeţeană de Box, în sala de festivităţi de la Grupul Şcolar Energetic, a adunat la start 70 de sportivi din toată ţară. Bănia a fost reprezentată de pugilişti de la trei cluburi, CS Armata, CSM şi CFR Marfă IRLU, aceştia urcând pe podium la mai multe categorii. CFR Marfă IRLU a cucerit cele mai multe medalii, şapte. Gabriel Cloanţă a obţinut medalia de aur la categoria 54 kg, în timp ce în posesia medaliei de argint au intrat patru colegi ai săi, Bogdan Matei (48 kg), Alexandru Vanţă (64 kg), Mircea Surcel (69 kg) şi Ştefan Stoica (+91 kg). Pe a treia treaptă a podiumului au urcat Alexandru Pavel (57 kg) şi Cristian Tănase (81 kg). Băieţii sunt pregătiţi de antrenorii Marcel Sârba şi Ion Dragomir. În replică, antrenorul lui Cioacă, Constantin Cucu, a spus că sportivul său a câştigat detaşat lupta: „Nu este adevărat. Mike a câştigat la o diferenţă de opt puncte. Şi el este nominalizat să facă parte din lotul de tineret“. În afară de medalia de aur cucerită de Cioacă, clubul Armata a mai obţinut trei medalii de bronz, prin Alexandru Drăcea (60 kg), Irinel Olaru (60 kg) şi Alexandru Grămescu (75 kg). Clubul CSM Craiova a obţinut o medalie de aur, prin Liviu Mazilu (64 kg), una de argint, prin Daniel Oprea (57 kg) şi două de bronz, prin Marian Dimoiu (57 kg) şi Costel Pascu (48 kg). Mazilu şi Pascu sunt antrenaţi de Vasile Fîntînă şi Marin Ştefanovici, iar Dimoiu şi Oprea, de Constantin Buzduceanu.