10.9 C
Știri de ultima orăSportHuţupan: Am arătat ca o adevărată echipă

Huţupan: Am arătat ca o adevărată echipă

Luminiţa Huţupan Dinu a fost, alături de Oana Manea, cea mai bună handbalistă a Oltchimului în victoria de la Podravka Koprivnika. „Lumi“ a avut 19 intervenţii reuşite, exasperându-le pe croate, în special în partea a doua a întâlnirii, când timp de 15 minute nu a primit nici un gol. Huţupan a declarat pentru site-ul clubului că succesul contra campioanei Croaţiei a fost meritat: „Dimineaţa, înaintea partidei, am avut o discuţie cu domnul Gavrilescu pe tema acestui meci. Dumnealui spunea că a fost contactat de Managerul General al SC OLTCHIM SA, Constantin Roibu, cel care ne-a transmis că este alături de noi şi că ne urează multă baftă şi să ne întoarcem victorioase de la Koprivnica. Eram toate jucătoarele conştiente de importanţa acestui meci. Am arătat ca o adevărată echipă! Chiar dacă au fost unele greşeli în prima repriză, în cea secundă ne-am concentrat foarte mult şi ne-am arătat adevărata noastră valoare în faţa celor din Podravka. Meciul de la Togliatti a fost un accident şi ne-a dat mare încredere să câştigăm acest joc cu Podravka, care era decisiv în acest moment“. Şi Adina Meiroşu este de părere că punctele cucerite în Croaţia sunt foarte importante în economia calificării: „Meciul a fost dificil. Ne aşteptam să fie aşa, dar totul e bine când se termină cu bine. Aş vrea să subliniez faptul că astăzi ne-a ajutat foarte mult poarta, dar întreaga echipă a luptat. În repriza secundă am intrat mai concentrate şi am crezut în şansa noastră. Consider că am fost mai bune decât jucătoarele gazde şi aveam nevoie de această victorie. Am intrat în teren cu spirit de luptătoare“.

Lidere în Grupa C

Oltchim Râmnicu Vâlcea a rămas pe primul loc al clasamentului în Grupa C şi în mod normal nu mai poate rata calificarea. Oltencele mai au nevoie de patru puncte în următoarele trei meciuri pentru a nu avea emoţii, puncte care pot fi obţinute pe propriul teren cu Lada Togliatti şi Podravka Koprivnika. Gruparea olteană are şanse reale să câştige Grupa C dacă Larvik (Norvegia) nu câştigă şi la Togliatti, şi la Koprivnika şi nu se impune în meciul direct la o diferenţă mai mare de patru goluri. În cealaltă partidă a etapei a treia, nordicele au surclasat semifinalista ediţiei trecute a Ligii Campionilor, Lada, cu scorul de 35-24. Iată marcatoarele Oltchimului în această ediţie a Ligii Campionilor: Lecuşanu (23 de goluri), Manea (15), Maier (13), Luca (13), Meiroşu (10), Elisei (10), Szücs (8), Avădanii (3), Puşcaşu (1).