Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova pornesc cu un avantaj de 19 puncte în faţa târgoviştenilor, în meciul retur din turul I al Cupei României.
Diseară sunt programate meciurile din returul primei manşe a Cupei României la masculin. SCM-Universitatea Craiova va evolua în deplasare, pe terenul echipei BC Târgovişte. În meciul tur, craiovenii s-au impus la o diferenţă de 19 puncte, scor 70-51, şi pornesc cu prima şansă de calificare în turul următor al Cupei. Cu toate acestea, antrenorul principal de la SCM-U, Paul Nicolae, spune că diferenţa de 19 puncte înregistrată în meciul tur de la Craiova nu este foarte mare şi că elevii săi merg la Târgovişte cu gândul doar la victorie: „În baschet, 19 puncte pot fi recuperate uşor. Noi mergem să câştigăm şi acest al doilea meci. Mi-aş dori ca jocul să-mi permită să menajez titularii, pentru că sâmbătă ne aşteaptă un meci greu în campionat, cu BCMUS Argeş Piteşti, echipă care în runda inaugurală a învins campioana României, CSU Ploieşti“. Revenind la ultima partidă din campionat, cea de la Timişoara, Nicolae spune că nu are ce să le reproşeze jucătorilor săi, chiar dacă au pierdut cu scorul de 73-69 şi dă vina pe arbitraj: „Băieţii au greşit doar trei pase în tot meciul şi au avut o evoluţie bună. Pentru mine, ei sunt câştigătorii morali ai acelei partide. Ultimul sfert a fost câştigat de arbitri. Practic, ni s-a luat mingea. Echipa din Timişoara a beneficiat de 16 aruncări, iar noi de şase. Valoric, timişorenii sunt peste noi, dar în acest joc erau de bătut. Aşa este când eşti nou-promovat“.
Programul celorlalte meciuri din Cupa României, turul I, manşa a doua: CS Rapid Bucureşti – BCMUS Argeş Piteşti (în tur 54-100), Gaz Metan Mediaş – BC Mureş Târgu Mureş (în tur 89-115), „U“ Mobitelco Cluj Napoca – CSU Asesoft Ploieşti (în tur 93-99). Tot astăzi, se dispută şi două meciuri contând pentru manşa 1 din turul I al Cupei: Elba Timişoara – Dinamo Bucureşti şi CSU Cuadripol Braşov – CSM Oradea. Echipa CS Otopeni este calificată direct pentru turul II, ca urmare a retragerii echipei BC Râmnicu Vâlcea.
Aşteaptă primele restante
Baschetbaliştii craioveni speră că-şi vor primi în scurt timp salariile şi primele restante. Nicu Stoian, preşedintele clubului SCM, spune că nu numai echipa de baschet masculin are de primit bani, dar că toţi sportivii şi antrenorii îşi vor primi banii până pe 4 noiembrie. Stoian a explicat de ce s-a întârziat plata primelor şi a salariilor: „Echipele noastre care evoluează în prima divizie (baschet masculin şi feminin şi volei feminin – n.r.) nu sunt cu banii la zi. Este vorba despre o problemă tehnică. Odată cu promovarea acestor echipe în prima divizie, noi am cerut modificarea regulamentului de organizare, iar jucătorilor să le fie plătite contractele din bani publici, ceea ce înainte nu se putea. În şedinţa de joi a consiliului local se va vota acest lucru şi până pe 4 noiembrie toată lumea va primi restanţele. Oamenii au înţeles că nu avem probleme financiare“.
Energia, capabilă să elimine Sibiul
Energia Rovinari va încerca astăzi, în Sala Sporturilor din Târgu Jiu, de la ora 18.00, să recupereze decalajul de şapte puncte înregistrat în prima manşă a Cupei României cu CSU Atlassib Sibiu şi să se califice în turul doi. Sibienii s-au impus pe teren propriu cu 76-69, însă antrenorul grupării gorjene, Theo Evans, crede că echipa sa este capabilă să învingă la opt puncte diferenţă: „Cu Sibiul va fi un meci destul de greu la fel ca precedentele. Sibiul are jucători înalţi, atletici şi nişte fundaşi rapizi. Formează o echipă incomodă. E foarte greu să joci contra lor. Noi vom încerca să câştigăm meciul, iar asta nu e de ajuns. Trebuie să câştigăm la cel puţin opt puncte avans, pentru a ne califica mai departe în cupă. Avem şansa noastră de calificare, dacă vom avea fani în tribune cu greu vom pierde acasă. Opt puncte nu înseamnă mult în baschet“, a declarat Evans. Acesta va miza pe pivotul Miko Golubovic, dar şi pe conducătorul de joc Josh Jackson, deşi ultimul s-a accidentat la jocul cu BC Târgu Mureş.

