Au marcat: Galamaz ’11 / Baird ’17, Stoianof ’63.
Unirea: Arlauskis – Epaminonda, Galamaz, Mehmedovic, Bordeanu – Bălan (’67, Bilaşco), Apostol, Pădureţu (’27, Brandan), Mara – Rusescu, Dănălache (’58, Onofraş). Antrenor: Dan Petrescu.
„U“ Craiova: Bornescu – Dănănae, Găman, D. Stoica, Rose – Dilevski, Prepeliţă, Gângioveanu (’84, M. Barbu) – Fl. Costea (’90, Bărboianu) – Baird, Stoianof (’73, Dina). Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonaşe galbene: Apostol, Brandan, Bilaşco / Baird, Fl. Costea, Prepeliţă, Bornescu.
Au arbitrat: M. Martiş – Ad. Vidan, Ed. Crângaşu.

Condusă cu 1-0, Universitatea a întors rezultatul şi a reuşit să învingă Unirea Urziceni, obţinând prima victorie în deplasare din acest sezon.

Ialomiţenii şi craiovenii nu s-au menajat deloc în meciul de aseară. Partida a avut nerv şi intrări la limita sportivităţii, totul pentru a pune stăpânire pe joc. În prima repriză s-a jucat pe contre, lipsind momentele de tatonare prelungită, iar timpii morţi au fost reduşi la minimum. Gazdele şi-au adunat forţele şi au reuşit să marcheze relativ repede (’11), apărarea craioveană greşind din nou la o fază fixă. Tibi Bălan a centrat din corner, Dorel Stoica a intervenit greşit, iar Dilevski s-a plasat greşit. Mingea a ajuns la Galamaz, care l-a învins din două încercări pe Bornescu, după ce la primul şut „Jose“ reuşise să pareze. Replica oltenilor a venit peste doar un minut, Florin Costea ratând ţinta. Alb-albaştrii au egalat în minutul 17, când Baird, din mijlocul careului mare, a şutat puternic sub transversală. Scorul a rămas nemodificat până la pauză, deşi ialomiţenii au avut două ocazii bune prin Mara, la ambele portarul Mircea Bornescu intervenind salvator.

Puncte recuperate

După timpul de odihnă, cele două echipe nu au mai fost atât de incisive, încercând să joace mult mai precaut şi căutând lovitura decisivă. În minutul 63, Florin Costea a insistat în careul advers, recuperând o minge, a pasat lui Baird, iar australianul a şutat din prima. Mingea a scuturat transversala, apoi a ajuns la Stoianof, acesta trimiţând cu capul în plasă. Văzându-se condus pe tabela de marcaj, Dan Petrescu s-a grăbit să epuizeze toate cele trei schimbări, în speranţa că va impulsiona jocul echipei sale şi va pune mai multe probleme în atac. Planurile i-au fost date peste cap de apărarea craioveană, care a rezistat cu brio până la finalul întâlnirii. După un meci slab cu Timişoara, alb-albaştrii s-au ridicat la nivelul aşteptărilor, învingând o echipă de top din România, recuperând astfel punctele cedate uşor bănăţenilor etapa trecută.