5.3 C
Știri de ultima orăSportLPS Trişcu are doi reprezentanţi în finală

LPS Trişcu are doi reprezentanţi în finală

Doi sportivi de la LPS „Petrache Trişcu“ Craiova au reuşit să câştige faza judeţeană a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la tenis de masă, licee.
La feminin s-a impus Anca Rotaru, iar concursul de la masculin a fost câştigat de Cătălin Geantă. Cei doi vor participa la faza finală, programată în perioada 22-25 mai la Arad.
La gimnaziu, faza judeţeană a fost câştigată de Anca Voican (Şcoala nr. 2 „Traian“ Craiova) şi Alex Glogogeanu (Şcoala Generală nr. 32 Craiova).
„Anul acesta au participat şi sportivi legitimaţi, iar nivelul competiţiei a crescut. Sperăm ca aceia care au câştigat faza judeţeană să urce pe podium şi la faza naţională“, a declarat profesorul Victor Petrescu, preşedintele Comisiei judeţene şcolare de tenis de masă.