10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportŞtefan Radu, titular la Lazio

Ştefan Radu, titular la Lazio

Fundaşul român Ştefan Radu (foto) a început ca titular partida terminată la egalitate de echipa sa, Lazio Roma, în deplasare, cu Udinese, scor 2-2, în etapa a 28-a a campionatului Italiei. Radu a rămas pe gazon până în minutul 78, când a fost înlocuit cu sârbul Kolarov, din cauza unei probleme musculare. În acel moment scorul era 1-1, pentru oaspeţi înscriind Rocchi, iar pentru gazde, Ferronetti. În minutul 80, Lazio a preluat din nou conducerea, graţie reuşitei lui Ledesma, care a prins un şut de zile mari de la 25 de metri, lăsându-l fără replică pe portarul Handanovic. Friulanii au revenit şi au obţinut un punct datorită golului marcat de golgheterul lor, Di Natale, cu trei minute înainte de fluierul final.

În altă partidă din runda a 28-a, AS Roma, echipă la care este legitimat Adrian Piţ, a învins pe teren propriu, cu 2-1, pe AC Milan, şi continuă cursa de urmărire a liderei Inter Milano. După o primă repriză fără goluri, oaspeţii au deschis scorul prin brazilianul Kaka, în minutul 56. Gruparea de pe „Olimpico“ a întors rezultatul în numai patru minute, francezul Giuly şi muntenegreanul Vucinic învingându-l pe portarul Kalac. Milan, care la Roma a folosit în primul unsprezece doar trei jucători sub 30 de ani, se va lupta în continuare pentru ultimul loc de Liga Campionilor, al patrulea, cu Fiorentina lui Adrian Mutu.