17.9 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDaniel Nica, pe locul cinci

Daniel Nica, pe locul cinci

Cu câteva zile înainte de a deveni major, spadasinul Daniel Nica, de la CSM-LPS „Petrache Trişcu“ Craiova, a obţinut un rezultat remarcabil în Italia, la un concurs de Cupă Mondială găzduit de localitatea Lignano. Sportivul oltean s-a clasat pe locul cinci, în spatele a patru spadasini italieni. „Este un rezultat remarcabil pentru Nica. Doar el şi cu un elveţian au reuşit să îşi facă loc printre italieni în primele opt locuri. Mai are doi ani de juniorat şi are tot timpul să crească în valoare şi să urce în clasamentele internaţionale“, a spus ieri antrenorul Dumitru Popescu. Ceilalţi reprezentanţi ai României, toţi de la CSM-LPS Craiova, au obţinut următoarele clasări: Dorian Pîrvan – locul 44, Eugen Iliescu – locul 56, Florin Ureche – locul 70, Mădălin Popescu – locul 80 şi Liviu Dragomir – locul 81. În întrecerea masculină individuală au participat 108 spadasini. La feminin, România a fost reprezentată de patru sportive. Cea mai bună clasare a avut-o stelista Simona Deac, locul 9. Celelalte trei românce au ocupat următoarele poziţii: Andreea Cătălina (CSM-LPS Craiova) – locul 35, Alice Tudor (CSM-LPS Craiova) – locul 68 şi Laura Marin (ANEFS Bucureşti) – locul 68, din 91 de participante. Concursul de la Lignano, dotat cu trofeul „Alpe Adria“, a fost câştigat de doi italieni, Giulia Rizzi şi Matthew Trager.
Spadasinii craioveni nu vor intra în vacanţă. Nici măcar în cantonamentul de recuperare de la Herculane oferit de consiliul judeţean nu îşi permit să meargă, pentru că vor începe foarte devreme sezonul competiţional. Vor avea liber doar de Crăciun şi Revelion, iar până atunci vor efectua antrenamente la sala de scrimă de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“. Primul concurs din 2008 la care vor participa spadasinii juniori din Bănie va fi pe 6 ianuarie, etapă de Cupă Mondială, la Budapesta (Ungaria).