10.9 C

Obiectiv atins

Naţionala de baschet feminin Under-18, cu vâlceanca Bianca Barbu în componenţă, şi-a îndeplinit obiectivul la Campionatul European de la Timişoara, Divizia B.

România a terminat pe primele două locuri, astfel încât poate accede în prima divizie valorică europeană. În grupa B preliminară, naţionala a trecut de Muntenegru (73-68), Croaţia (63-59), Finlanda (85-71) şi Luxemburg (88-46). În grupa E principală, România avea să întâlnească Israelul, de care a trecut cu 76-47, şi Irlanda (75-60). În semifinală, Bianca Barbu şi compania au întâlnit Lituania, echipă care a dominat primele două sferturi (20-13 şi 19-11). După pauza mare, naţionala noastră a revenit în joc şi şi-a adjudecat victoria în ultimele două sferturi, cu 30-13, respectiv 23-21, calificându-se în finală cu scorul total de 77-73. În ultimul act al competiţiei, România va da piept cu fosta colegă de grupă, atât în preliminarii, cât şi în principală, Croaţia. Dacă adversara naţionalei va juca aşa cum a făcut-o în preliminarii, atunci Barbu şi compania pot să se considere campioane.