5.3 C
Știri de ultima orăSportCojan, fără rival

Cojan, fără rival

La sfârşitul săptămânii trecute, baza sportivă TC Olimp din Craiova a găzduit ediţia a noua a Cupei Băniei, rezervată tenismenilor veterani cu vârsta cuprinsă între 35 şi 60 de ani. La acest turneu au participat peste 50 de sportivi din ţară, competitorii primind din partea gazdei, Ilie Cojan, materiale sportive, cupe şi diplome. Cojan a intrat şi în acest an în luptă, reuşind să-şi păstreze supremaţia la categoria 45 de ani. Iată rezultatele înregistrate în cele şapte finale: 35 de ani: Vasile Alexandru (Râmnicu Vâlcea) – Frunk Schmidt (Bucureşti) 6-1, 6-2; 45 de ani: Ilie Cojan (Craiova) – Ioan Gavrilă (Arad) 6-2, 1-6, 11-9; 50 de ani: Ioan Alexandru (Bucureşti) – Dorin Ionescu (Bucureşti) 6-2, 6-0; 55 de ani: Lucian Mihăilescu (Arad) – Ion Crăciun (Râmnicu Vâlcea) 6-4, 6-2; 60 de ani: Ionel Talaban (Râmnicu Vâlcea) – Lucian Mihăilescu (Arad) 6-2, 4-6, 9-3. În competiţia de dublu, la categoria 35 de ani s-a impus cuplul Dan Diana (Slatina) / Andrei Gheorghe (Oradea), care a învins, cu scorul de 6-4, 3-6, 10-8, perechea Marian Sitaru (Târgovişte) / Frunk Schmidt (Bucureşti). La 50 de ani, bucureştenii Titus Mihalache şi Marin Dumitru au câştigat în faţa tandemului Ionel Talaban / Lucian Mihăilescu cu scorul de 6-1, 6-1.