5.3 C
Știri de ultima orăSportMarius Ionescu a revenit in forta

Marius Ionescu a revenit in forta

Dupa ce a realizat cel mai bun timp personal la Campionatul European de atletism indoor de la Birmingham, craioveanul Marius Ionescu a cucerit, recent, doua medalii la Campionatele Balcanice de cros, desfasurate in localitatea bulgara Shumen. Sportivul legitimat la CSM Craiova a obtinut titlul balcanic, la seniori, in proba de 12 km, cu performanta de 37 minute si 27 de secunde, acest rezultat aducându-i atletului din Banie inca o medalie, de bronz, cu echipa României. „Am facut o cursa buna, desi a fost prima pentru mine la 12 km. Veneam dupa o accidentare si sunt foarte multumit de rezultat. La echipe, România nu mai luase medalii la Balcaniadele de cros din 1999, de aceea bucuria a fost mai mare“, a spus Ionescu. Urmatorul concurs important la care va lua startul elevul lui Catalin Geapana va fi Cupa Europei, din luna iunie. Alti doi atleti de la CSM-LPS „Petrache Triscu“ din Craiova, Alexandru Ghinea si Alin Florea, au cucerit medalia de argint la Balcaniada, cu echipa de juniori a României, in proba de 6 km.