5.3 C
Știri de ultima orăSportContra si Tamas, titulari

Contra si Tamas, titulari

Fundasii Cosmin Contra si Gabriel Tamas au fost titulari la echipele lor, Getafe, respectiv Celta Vigo, in partidele pe care acestea le-au disputat in etapa a 24-a a campionatului Spaniei. Dupa ce la ultimele meciuri Contra a fost lasat in afara lotului de antrenorul Bernd Schuster si a amenintat cu plecarea de la echipa, tehnicianul german l-a introdus pe internationalul român in primul „unsprezece“ al partidei de pe teren propriu cu FC Sevilla, incheiata la egalitate, scor 0-0. Contra a primit un cartonas galben in minutul 12 si a ramas pe teren pe toata durata celor 90 de minute. Dupa aceasta remiza, Getafe are 38 de puncte si ocupa locul al optulea in clasament.

Gabriel Tamas a fost integralist in meciul pe care formatia sa, Celta Vigo, l-a terminat la egalitate pe teren propriu cu Racing Santander, scor 2-2. Gazdele au condus cu 2-0 la pauza gratie reusitelor semnate de Baiano (’24 – penalti) si Bamogo (’32), iar in repriza secunda oaspetii au punctat de doua ori prin Munitis (’56) si Alvarez (’78 – penalti). Cu 26 de puncte, Celta se afla pe locul al 16-lea in clasament.

Mijlocasul Laurentiu Rosu a fost rezerva la partida pe care Recreativo Huelva a terminat-o la egalitate pe terenul formatiei Betis Sevilla, scor 0-0, si a intrat pe teren in minutul 59, in locul lui Uche. Dintre cele 16 meciuri disputate de Rosu in acest sezon, numai in sapte a fost titular. Huelva are 37 de puncte si ocupa locul al saptelea, la doua puncte de pozitia a sasea, care asigura participarea in Cupa UEFA.

Lidera clasamentului, FC Barcelona, s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-0 in fata formatiei Athletic Bilbao. Golurile catalanilor au fost marcate de Amorebieta (’23 – autogol), Xavi (’29) si Samuel Eto’o (’40), camerunezul fiind la prima reusita dupa accidentarea care l-a tinut departe de gazon timp de câteva luni. Africanul nu mai inscrisese in Primera Division din etapa a treia, disputata pe 17 septembrie. Dupa victoria inregistrata, duminica seara, pe „Nou Camp“, Barcelona s-a distantat la doua puncte de a doua clasata, FC Sevilla.

Primera Division, etapa a 24-a

Rezultate: Real Sociedad – Deportivo 0-1, Atletico Madrid – Real Madrid 1-1, Getafe – FC Sevilla 0-0, Levante – Real Zaragoza 0-0, Betis Sévilla – Recreativo Huelva 0-0, Osasuna – Espanyol Barcelona 0-2, Celta Vigo – Racing Santander 2-2, Villarreal CF – Real Mallorca 2-1, Nastic Tarragona – Valencia 1-1, FC Barcelona – Athletic Bilbao 3-0.

Clasament: 1. Barcelona 49 de puncte; 2. Sevilla 47; 3. Valencia 43; 4. Real Madrid 43; 5. Atletico 40; 6. Zaragoza 39; 7. Recreativo 37; 8. Getafe 36; 9. Espanyol 35; 10. Racing 33; 11. Deportivo 33; 12. Villarreal 32; 13. Osasuna 30; 14. Betis 27; 15. Levante 27; 16. Celta 26; 17. Mallorca 26; 18. Athletic 25; 19. Sociedad 14; 20. Nastic 14.