25.6 C
vineri, 7 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCelta a invins pe Fenerbahce

Celta a invins pe Fenerbahce

Celta Vigo, echipa la care joaca si Gabriel Tamas, ramâne in cursa pentru un un loc in 16-imile Cupei UEFA dupa victoria cu 1-0 inregistrata joi, in Spania, in fata turcilor de la Fenerbahce Istanbul, in Grupa H a competitiei. Unicul gol al meciului disputat pe stadionul „Balaidos“, in fata a 10.000 de spectatori, a fost marcat de Fabián Canobbio in minutul 77. In minutul 11, Fenerbahce a beneficiat de o lovitura de la 11 metri, dictata pentru un fault comis de Angel López asupra lui Tuncay San, dar de la punctul cu var a ratat Alex, al carui sut a fost respins de Esteban Suarez. Gabriel Tamas a jucat la gazde pe toata durata meciului. In urma acestei victorii, Celta Vigo se afla pe locul al doilea in grupa, cu patru puncte, si nu trebuie sa piarda la Palermo pentru a accede in 16-imi.

Newcastle United a obtinut, joi, la Frankfurt punctul de care avea nevoie pentru a termina pe primul loc in grupa, partida „cotofenelor“ cu Eintracht terminându-se la egalitate, scor 0-0. Sustinuti de 47.000 de suporteri, germanii au ratat numeroase ocazii de gol, cea mai mare fiind irosita de japonezul Naohiro Takahara, scapat singur cu portarul advers in minutul 86. Eintracht va trebui sa câstige la Istanbul in fata lui Fenerbahce pentru a mai spera la calificare.