Cupa UEFA

Dinamo Bucuresti 2 – Bayer Leverkusen 1

• Stadion „Dinamo“, spectatori: 13.000.

• Au marcat: Cl. Nicul

Dinamo s-a calificat, miercuri, in fazele superioare ale cupelor europene dupa 17 ani, datorita victoriei cu 2-1 obtinuta in fata formatiei Bayer Leverkusen.

Echipa Dinamo Bucuresti s-a calificat in primavara europeana dupa 17 ani, datorita victoriei cu scorul de 2-1 (1-1) obtinuta, miercuri, pe teren propriu, in fata formatiei Bayer Leverkusen, in etapa a 4-a a Grupei B din Cupa UEFA. Ultima prezenta a formatiei Dinamo in fazele superioare ale cupelor europene data din sezonul 1989-1990, când „câinii“ au ajuns pâna in semifinalele Cupei Cupelor.

Cu toate ca nu a stralucit, Dinamo a meritat victoria, calificându-se astfel in saisprezecimile Cupei UEFA. Dinamo mai are de disputat un singur meci in Grupa B, cu Tottenham Hotspur, pe 14 decembrie, in deplasare, in cazul unui succes urmând sa termine pe primul loc.

Remiza la pauza

Primele 20 de minute ale meciului au fost lipsite de faze de poarta, singurul jucator care a incercat sa finalizeze fiind Claudiu Niculescu, care a sutat de doua ori de la distanta (‘7 si ’18), de fiecare data gresind tinta. In minutul 22, Bayer a reusit sa deschida scorul, in urma unei lovituri libere de la 40 de metri, Barbarez reluând cu capul in plasa mingea aruncata de Paul Freier in interiorul careului. Dinamo nu si-a revenit din socul primirii golului si a jucat slab timp de un sfert de ora, iar nemtii au fost aproape de 2-0 la sutul din minutul 26 al lui Freier, scos de portarul Gaev. Chiar si in aceste conditii, formatia lui Mircea Rednic a reusit sa egaleze, prin Claudiu Niculescu, al carui sut puternic de la 20 de metri a fost deviat de Madouni suficient ca sa-l puna pe picior gresit pe portarul Butt. In finalul primei reprize, Niculescu l-a pus la grea incercare pe portarul oaspetilor la doua lovituri libere de la 30 de metri, Butt respingând de fiecare data balonul.

Niculescu a adus victoria „câinilor“

La inceputul reprizei a doua, Dinamo a constrâns-o pe Leverkusen sa stea mai mult in propria jumatate, dar actiunile de atac ale „câiniilor“ s-au oprit undeva la marginea careului de 16 metri advers. Primul sut pe poarta l-au expediat germanii, prin Rolfes (’64), iar portarul gazdelor, Gaev, a fost nevoit sa intervina si in fata lui Kiessling (’66), dupa ce Moti a gresit o pasa. Mai târziu (’73) a fost rândul lui Barbarez sa incerce vigilenta goal-keeper-ului dinamovist, dar acesta a retinut lovitura de cap a bosniacului. In minutul 74, Ionel Ganea a luat pe cont propriu o actiune de atac, a reusit sa pastreze mingea, desi se afla intre doi fundasi germani, si l-a servit pe Claudiu Niculescu la marginea careului de 16 metri, acesta invingându-l pentru a doua oara pe Butt cu un sut puternic. Dupa ce s-a vazut condusa, formatia pregatita de Michael Skibbe s-a aruncat in atac, dar a reusit prea putin. Kiessling a sutat slab din interiorul careului in minutul 81, iar Schneider a tras peste poarta lui Gaev (’90+1). Niculescu, cosmarul lui Butt in acest meci, l-a mai pus la incercare pe portarul german cu un sut in al doilea minut al prelungirilor, aceasta fiind ultima faza notabila a meciului.

Cupa UEFA, faza grupelor

Rezultatele inregistrate in partidele disputate miercuri in etapa a 4-a a fazei grupelor Cupei UEFA:

Grupa A: Partizan Belgrad – Auxerre 1-4 (Marinkovici ‘5 / Cheyrou ’18, D. Niculae ’24, Akale ’36, Pieroni ’81), Livorno – Maccabi Haifa 1-1 (Lucarelli ’20 / Colautti ’90+3). Clasament: 1. Glasgow Rangers – 7 puncte (3 jocuri), 2. Maccabi Haifa – 7 p (4 jocuri), 3. Auxerre – 4 p (3 jocuri), 4. Livorno – 2 p (3 jocuri), 5. Partizan Belgrad – 1 p (3 jocuri).

Grupa B: Dinamo Bucuresti – Bayer Leverkusen 2-1 (Cl. Niculescu ’36, ’75 / Barbarez ’20), Besiktas Istanbul – FC Bruges 2-1 (Akin ’32, Ricardinho ’70-penalti / Balaban ’14-penalti). Clasament: 1. Tottenham – 9 puncte (3 jocuri), 2. Dinamo – 7 p (3 jocuri), 3. Besiktas – 3 p (3 jocuri), 4. FC Bruges – 2 p (4 jocuri), 5. Bayer Leverkusen – 1 p (3 jocuri).

Grupa C: AZ’67 Alkmaar – Slovan Liberec 2-2 (Steinsson ’69, Jenner ’89 / Zapotocny ’26, Papousek ’85), Grasshopper Zurich – FC Sevilla 0-4 (Daniel ’12, ’53, Chevanton ’62, Kepa ’84). Clasament: 1. AZ’67 Alkmaar – 7 puncte (3 jocuri), 2. FC Sevilla – 7 p (3 jocuri), 3. Slovan Liberec – 5 p (4 jocuri), 4. Sporting Braga – 3 p (3 jocuri), 5. Grasshopper – 0 p.

Grupa D: RC Lens – FC Parma 1-2 (Cousin ’19 / Dedici ’77, Paponi ’90+2), Osasuna Pamplona – BK Odense 3-1 (Punal ’29, ’67, Romeo ’87 / Punal ’75-autogol). Clasament: 1. FC Parma – 9 puncte (3 jocuri), 2. RC Lens – 4 p (3 jocuri), 3. Osasuna – 4 p (3 jocuri), 4. Odense – 4 puncte (4 jocuri), 5. SC Heerenveen – 1 p (3 jocuri).

Ultima etapa a fazei grupelor Cupei UEFA este programata pe 13 si 14 decembrie, tragerea la sorti a 16-imilor si optimilor de finala ale competitiei urmând sa aiba loc pe 15 decembrie.

escu ’37, ’74 / Barbarez ’22.

Dinamo: Gaev – Blay (’81, Mihut), Moti, Radu Stefan, Pulhac – Cristea, Margaritescu, D. Serban (’57, Ropotan), C. Munteanu (’63, Danciulescu) – Ganea, Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Bayer Leverkusen: Butt – Castro, Madouni, Juan, Babic (’60, Stenman) – Freier, Schneider, Athirson, Rolfes – Barbarez, Voronin (’46, Kiessling). Antrenor: Michael Skibbe.

• Cartonase galbene: D. Serban / Babic.

• A arbitrat: Joao Ferreira (Portugalia).