10.6 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBremen si Bayern tin pasul cu Schalke

Bremen si Bayern tin pasul cu Schalke

Werder Bremen si Bayern München, ocupantele locurilor trei si patru din Bundesliga, au câstigat, sâmbata, partidele pe care le-au disputat in etapa a 14-a, la fel cum o facuse si lidera Schalke 04, vineri seara.

Pe „Weserstadion“ din Bremen, elevii lui Thomas Schaff le-au aratat celor 35.000 de spectatori ca sunt in forma si au surclasat cu 3-0 pe Arminia Bielefeld, o echipa imprevizibila. Golurile gazdelor au fost marcate de Miroslav Klose (’29, ’45) si Hunt (’75), primul ajungând la un total de opt goluri in actuala stagiune.

Desi condusa la pauza cu 1-0 la Hamburg (Van Der Vaart ’17-penalti), Bayern München a revenit in forta in repriza secunda si a reusit sa intoarca rezultatul in favoarea sa, prin golurile lui Makaay (’56) si Pizarro (’78). Bavarezii au acum 26 de puncte, cu unul mai putin decât ocupanta locului al doilea, Werder Bremen. Lidera Schalke 04, invingatoare, vineri, cu 2-1 in partida cu VfL Bochum (Rafinha ’19, Lovenkrands ’27 / Gekas ’49), are 29 de puncte.

TSV Alemannia Aachen, echipa la care joaca Laurentiu Reghecampf, a pierdut la limita, cu 2-1, partida disputata la Berlin, cu Hertha. Au inscris pentru gazde Pantelic (’41) si Dejagah (’62), iar golul oaspetilor a purtat semnatura lui Lehmann (’45). Reghecampf a fost titular la Alemannia, iar antrenorul Michael Frontzeck l-a scos de pe teren in minutul 74 si l-a inlocuit cu Ebbers. Dupa etapa a 14-a, formatia din Aachen are 15 puncte si a coborât pe locul al 14-lea in clasament.

Bundesliga, etapa a 14-a

Rezultate: Schalke 04 – Bochum 2-1, Werder Bremen – Arminia Bielefeld 3-0, Eintracht Frankfurt – Dortmund 1-1, Hamburg – Bayern München 1-2, Hannover 96 – FSV Mainz 05 1-0, Wolfsburg – FC Nurnberg 1-1, Hertha Berlin – Aachen 2-1. Meciurile Stuttgart – Borussia M’Gladbach si Leverkusen – Energie Cottbus s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Schalke 29 de puncte; 2. Werder Bremen 27; 3. Bayern München 26; 4. Stuttgart 24; 5. Hertha Berlin 24; 6. Arminia Bielefeld 19; 7. Dortmund 19; 8. FC Nurnberg 18; 9. Wolfsburg 18; 10. Eintracht Frankfurt 17; 11. Energie Cottbus 17; 12. Leverkusen 16; 13. Aachen 15; 14. Borussia M’Gladbach 13; 15. Hannover 13; 16. Bochum 12; 17. Hamburg 11; 18. FSV Mainz 9.