Știri de ultima orăSportSteaua va juca in Cupa UEFA

Steaua: Cernea – Stancu, Ghionea, Goian, P. Marin – Oprita (’54, Cristocea), Paraschiv (’67, Radoi), Ov. Petre, Nicolita – Dica (’90, Lovin), Thereau. Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Dinamo Kiev: Sovkovski – Markovici, Rodrigo, Rodolfo (’46, Gavrancic), El Kaddouri – Yussuf, Gusev, Bialkevic, Cernat (’77, Rincon) – Shatskikh, Kleber (’65, Milevskiy). Antrenor: Anatoli Demianenko.

•Cartonase galbene: Oprita, Ghionea, Cernea / Rodrigo, Kleber, Youssuf, Gavrancic, Gusev.

• A arbitrat: Jaroslav Jara (Cehia)

Beneficiind si de ajutorul arbitrilor cehi, campioana României a remizat marti, acasa, cu Dinamo Kiev, asigurându-si calificarea in saisprezecimile celei de-a doua competitii fotbalistice europene intercluburi.

Steaua Bucuresti a obtinut ceea ce si-a dorit. Elevii lui Cosmin Olaroiu au terminat la egalitate, marti seara, pe teren propriu, cu Dinamo Kiev, scor 1-1 (0-1), in Grupa E a Ligii Campionilor si si-au asigurat un loc in saisprezecimile Cupei UEFA.

Desi nu a stralucit in disputa de marti seara, Steaua a meritat sa se claseze pe locul al treilea in Grupa E, dovedind dupa cele doua manse cu Dinamo Kiev ca este superioara ucrainienilor.

Cernat le-a dat sperante ucrainenilor

Steaua a inceput in forta partida si a avut câteva ocazii de a deschide scorul in primele minute. Mai intâi, Dica a sutat slab din interiorul careului (‘5) in urma unei actiuni a lui Petre Marin, iar apoi Nicolita a trimis pe lânga poarta lui Sovkovski din pozitie buna. A urmat o actiune a lui Thereau, care a scapat singur spre poarta, dar s-a grabit sa suteze din 16 metri, mingea trecând pe lânga bara din stânga portarului ucrainean.

Dupa aceste momente bune, jocul „ros-albastrilor“ a avut de suferit si Dinamo Kiev a preluat initiativa. Ucrainenii au deschis scorul in minutul 29, prin Florin Cernat, care a executat o lovitura libera de la 25 de metri lateral dreapta, mingea intrând in plasa dupa ce a cazut in fata lui Cernea. Pâna la finalul primei parti, elevii lui Anatoli Demianenko s-au retras in propria jumatate, preferând sa actioneze pe contraatac. Steaua si-a mai creat o singura ocazie clara de gol, ratata de Oprita, care a fost blocat in interiorul careului de portarul Sovkovski, dupa ce scapase de marcajul aparatorilor ucraineni.

Dica a inscris pentru calificare

Repriza secunda a debutat cu un gol anulat ucrainenilor, inscris de Bialkevici (’48), arbitrul sanctionând un fault in atac comis de Kleber asupra lui Goian. Steaua a insistat mai mult in atac, insa fara sa puna in pericol poarta lui Olexandr Sovkovski, tot ucrainenii fiind aproape de a-si majora avantajul la sutul lui Shatskikh. Cosmin Olaroiu l-a introdus pe teren, in minutul 67, pe Mirel Radoi, care si-a facut astfel debutul in Liga Campionilor, iar doua minute mai târziu, Steaua a reusit sa egaleze: Nicolita a patruns pe partea dreapta, i-a pasat lui Dica la marginea careului de 16 metri, iar acesta l-a intors pe Yussuf si a sutat superb cu stângul, fara sperante pentru portarul oaspetilor.

In minutul 76, ucrainenii au mai trimis o data mingea in plasa, prin Shatskikh, golul fiind anulat, de data aceasta eronat, pe motiv de ofsaid, in pozitie afara din joc aflându-se un alt jucator al lui Dinamo Kiev, care nu a participat la faza respectiva.

In ultimele zece minute ale intâlnirii, Dinamo a luat cu asalt poarta Stelei, dar formatia pregatita de Cosmin Olaroiu s-a aparat foarte bine. Mai mult, „ros-albastrii“ au fost aproape de gol la sutul lui Ovidiu Petre (’82) si la reluarea cu capul a lui Banel Nicolita (’87).

Liga Campionilor, faza grupelor

Rezultate:

Grupa E: Steaua Bucuresti – Dinamo Kiev 1-1 (Dica ’69 / Cernat ’29), Real Madrid – Olympique Lyon 2-2 (Diarra ’37, Van Nistelrooy ’82 / Carew ’11, Malouda ’31). Clasament: 1. Lyon 13 puncte; 2. Real Madrid 10; 3. Steaua Bucuresti 4; 4. Dinamo Kiev 1. Etapa viitoare (6 decembrie): Dinamo Kiev – Real Madrid, Olympique Lyon – Steaua Bucuresti.

Grupa F: Celtic Glasgow – Manchester United 1-0 (Nakamura ’81), Benfica Lisabona – FC Copenhaga 3-1 (Leo ’14, Miccoli ’16, ’37 / Allback ’89). Clasament: 1. Celtic Glasgow 9 puncte; 2. Manchester United 9 puncte; 3. Benfica 7 puncte; 4. FC Copenhaga 4 puncte. Etapa urmatoare (6 decembrie): Manchester United – Benfica, FC Copenhaga – Celtic Glasgow.

Grupa G: TSKA Moscova – FC Porto 0-2 (Quaresma ‘2, Lucho Gonzalez ’61), Arsenal Londra – SV Hamburg 3-1 (Van Persie ’52, Eboue ’83, Baptista ’88 / Van der Vaart ‘4). Clasament: 1. Arsenal 10 puncte; 2. FC Porto 10 puncte; 3. TSKA Moscova 8 puncte; 4. SV Hamburg 0. Etapa urmatoare (6 decembrie): FC Porto – Arsenal, SV Hamburg – TSKA Moscova.

Grupa H: AEK Atena – AC Milan 1-0 (Julio Cesar ’32), OSC Lille – Anderlecht Bruxelles 2-2 (Odemwingie ’28, Fauvergue ’47 / Mbo Mpenza ’38, ’48). Clasament: 1. AC Milan 10 puncte; 2. AEK Atena 7 puncte; 3. OSC Lille 6 puncte; 4. Anderlecht 3 puncte. Etapa viitoare (6 decembrie): Anderlecht – AEK Atena si AC Milan – OSC Lille.