10.9 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportReal a câstigat „El Clasico“

Real a câstigat „El Clasico“

Real Madrid a câstigat duminica pe „Santiago Bernabeu“, cu 2-0, derbiul campionatului Spaniei cu FC Barcelona, disputat in etapa a saptea a Primerei Division. Formatia pregatita de Fabio Capello a obtinut o victorie meritata, fiind superioara catalanilor, carora le-a provocat prima infrângere din actuala editie a campionatului.

Madrilenii au deschis repede scorul, in minutul 2, când Sergio Ramos l-a gasit in careu cu o centrare de pe partea dreapta pe Raul, iar capitanul gazdelor l-a invins cu o lovitura de cap pe Valdes. In minutul 52, atacantul Ruud van Nistelrooy a dus scorul la 2-0, dupa o pasa a lui Robinho, trimitând in poarta parasita hazardat de goal-keeper-ul catalan.

Robinho de la gazde si Messi de la Barcelona au fost cei mai buni jucatori de pe teren, in timp ce Ronaldinho, aplaudat la precedentul derbi pe „Santiago Bernabeu“, a fost sters. „Barca“ a suferit a doua infrângere intr-un interval de patru zile, echipa lui Rijkaard pierzând si miercuri, la Londra, cu Chelsea, in Liga Campionilor. Cu toate acestea, FC Barcelona se mentine pe primul loc in clasament, cu 16 puncte, in timp ce Real Madrid ocupa pozitia a patra, cu 14 puncte.

Românii au fost rezerve

Intr-un alt meci al etapei a saptea din Primera Division, Recreativo Huelva a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 2-1, partida disputata cu Getafe. Pachon de la oaspeti a marcat primul gol al partidei, in minutul 42, iar Sinama Pongolle a restabilit egalitatea, in minutul 55. Golul victoriei oaspetilor a fost reusit de Manu, in minutul 70.

La gazde, Laurentiu Rosu a intrat pe teren in minutul 73, in locul lui Aitor, in timp ce Cosmin Contra a fost rezerva la Getafe si nu a fost folosit de antrenorul Bernd Schuster. Recreativo Huelva a acumulat zece puncte si se situeaza pe locul al noualea in clasament, in timp ce Getafe ocupa locul opt, cu 13 puncte.

Echipa lui Gabriel Tamas, Celta Vigo, s-a impus la Bilbao, in fata lui Athletic, cu 1-0, prin golul marcat de Baiano, in minutul 5, si a urcat pe locul 10 in clasament. Tamas a fost rezerva si a intrat pe teren in minutul 84, in locul lui Placente.

Primera Division, etapa a 7-a

Rezultatele inregistrate in runda a saptea a primei ligi iberice: Valencia – Osasuna 1-0, FC Sevilla – Nastic Tarragona 2-1, Recreativo Huelva – Getafe 1-2, Real Mallorca – Real Sociedad 0-0, Athletic Bilbao – Celta Vigo 0-1, Espanyol Barcelona – Racing Santander 2-2, Real Madrid – FC Barcelona 2-0, Deportivo – Atletico Madrid 1-0, Zaragoza – Betis 2-1, Villarreal – Levante 1-1.

Clasament: 1. Barcelona 16 puncte; 2. Valencia 16; 3. Sevilla 15; 4. Real Madrid 14; 5. Deportivo 14; 6. Zaragoza 13; 7. Atletico Madrid 13; 8. Getafe 13; 9. Recreativo 10; 10. Celta 10; 11. Villarreal 9; 12. Mallorca 9; 13. Levante 8; 14. Osasuna 7; 15. Racing 6; 16. Espanyol 6; 17. Bilbao 5; 18. Betis 4; 19. Nastic 4; 20. R. Sociedad 2.