29 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportFC Caracal urca un loc

FC Caracal urca un loc

Dupa victoria in fata „minerilor“ de la Lupeni, FC Caracal a urcat un loc in clasament, aflându-se in coasta celor doua echipe candidate la promovare, Universitatea Cluj si Dacia Mioveni. La inceputul sezonului, FC Caracal, poate cea mai tânara formatie din seria a 2-a, era cotata cu destule sanse la… retrogradare! Nebagati in seama, oltenii ambitiosilor Jean Nitulescu (presedinte) si Iordan Eftimie (antrenor principal) au surprins placut si si-au vazut de treaba in liniste, asa cum au facut-o si in sâmbata aceasta, in intâlnirea cu elevii lui Dan Manaila. Gazdele au punctat destul de repede, prin Boroiban (1-0, minutul 18, din penalti), iar pâna la pauza riposta oaspetilor a fost modesta fata de pozitia din clasament de dinainte de meci (locul 3). Dupa doar cinci minute de la reluare, colegul lui Boroiban din atac, Serban, a „miscat“ si el tabela de marcaj, 2-0 (’50), scor cu care s-a incheiat derbiul locurilor 3-4. Antrenorul Iordan Eftimie a folosit formatia: T. Lung – Nauiu, Al. Negrila, Vodita – Pasare, S. Popescu, Schintee, Filip, Vlasceanu – Boroiban, Serban. Au mai intrat Istinie, Gheba si Sandu.