Știri de ultima orăSportRemiza in ultima partida

România: Lobont – Contra (‘76, Badoi), Tamas, Goian, P. Stoica – O. Petre, Radoi, Cocis (‘73, M. Niculae) – Nicolita, Buga (‘51, T. Balan) – D. Niculae. Antrenor: Victor Piturca.

Columbia: Cordoba – Pachon, Orozco, Perea, Passo (‘73, Velez) – Castrillon, Viafara, Murillo, Soto (‘65, Guarin) – Patino (‘41, Moreno), Rodallega (‘80, Yanes). Antrenor: Reinaldo Rueda.

• Cartonase galbene: Contra, M. Niculae / Viafara.

• Au arbitrat: B. Hall – N. Clement, J. Gesundheit (toti din SUA).

Incurajata de un public majoritar de origine româna, selectionata tricolora a fost mai prezenta in joc decât Columbia, si-a creat mai multe ocazii, dar nu a reusit sa inscrie in ultima partida din cadrul turneului din SUA. Sud-americanii au jucat sub asteptari, de multe ori dur, fara a impresiona in vreun moment. România a evoluat in echipament complet alb, iar Adrian Mutu nu a fost nici macar rezerva, dupa o disputa cu selectionerul Victor Piturca.

Columbienii au avut prima ocazie de gol importanta, in minutul 8, când Soto a trimis pe lânga tinta din pozitie buna. La rândul sau, D. Niculae a ratat o ocazie uriasa in minutul 21: lansat excelent de Contra, rapidistul a trimis destul de neinspirat si Cordoba a aparat. Pâna la finalul primei reprize, tricolorii au mai irosit trei bune oportunitati de a marca, prin Nicolita (‘35), Buga (‘41) si Goian (‘43). In partea a doua a partidei, jucatorii români au continuat asaltul la poarta columbiana, insa Goian (‘57), D. Niculae si Nicolita (‘64), precum si Ov. Petre (‘80) au trecut pe lânga deschiderea scorului. Sud-americanii au avut o mare sansa de gol in ultimul minut de joc, la o lovitura libera executata de Moreno, când Yanes a reluat cu capul pe lânga poarta.

In primul meci, România a fost invinsa, cu 2-0, de Uruguay, iar al doilea a fost câstigat de echipa pregatita de Victor Piturca, cu 2-0, in fata Irlandei de Nord.

Meciuri amicale internationale

Rezultatele intregistrate sâmbata in partidele amicale intertari: Franta – Mexic 1-0 (Malouda ‘45+1), Olanda – Camerun 1-0 (Van Nistelrooy ‘23), Serbia-Muntenegru – Uruguay 1-1 (Stankovic ‘18 / Godin ‘81), Danemarca – Paraguay 1-1 (Tomasson ‘51 / Cardozo ‘20), Portugalia – Insulele Capului Verde 4-1 (Pauleta ‘1, ‘38, ‘84, Petit ‘60 / Meira ‘19-autogol), Elvetia – Coasta de Fildes 1-1 (Barnetta ‘32 / Emerse Fae ‘47), Trinidad Tobago – Ţara Galilor 1-2 (Stern John ‘33 / Earnshaw ‘38, ‘87), Germania – Luxemburg 7-0 (Klose ‘5, ‘59, Frings ‘19-p, Podolski ‘35, ‘65-p, Neuville ‘90, ‘90+2), Spania – Rusia 0-0, SUA – Venezuela 2-0 (Ching ‘38, Dempsey ‘73).