10.9 C
Știri de ultima orăSportMihaela Neacsu, pe podium la Lievin

Mihaela Neacsu, pe podium la Lievin

Participanta la Cupa Europei in sala, intrecere desfasurata sâmbata la Lievin, in Franta, atleta craioveana Mihaela Neacsu (CSM) a reusit sa obtina cu echipa României medalia de argint in proba de stafeta (800x600x400x200 m), cu timpul de 4:49.96. Neacsu a alergat prima, aceasta fiind specializata in proba de 800 m, din echipa mai facând parte Iuliana Popescu, Angela Morosanu si Ionela Târlea-Manolache.

Maria Cioncan a ocupat primul loc in proba de 800 metri, cu timpul 2:02.21, iar Angela Morosanu s-a clasat pe pozitia a treia, la 60 metri, cu timpul de sapte secunde si 32 de zecimi. Ionela Târlea a ocupat locul patru in proba de 400 metri, in timp ce Elena Iagar s-a clasat pe aceeasi pozitie la 1.500 metri.

In proba de triplusalt, câstigata de sportiva rusa Oksana Rogova (14,08 metri), Mariana Solomon s-a situat pe pozitia a doua, cu o performanta de 14,04 metri. De asemenea, in proba de 60 m garduri, Viorica Tigau a ocupat locul sase, iar Cristina Casandra s-a clasat pe locul cinci la 3.000 metri. Toate aceste rezultate au facut ca delegatia României sa ocupe, in final, locul trei pe natiuni la Cupa Europei (feminin).