20.1 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Bibani“ in ale fotbalului

„Bibani“ in ale fotbalului

Armata Craiova a pierdut aseara derbiul cu Buildig Vânju Mare (scor 0-1), dar si sansa de a se distanta in clasament fata de gruparea „constructorilor“, principala contracandidata la promovare. Prima repriza a fost una anosta, in care nici una dintre combatante nu a reusit sa-si creeze ocazii clare de gol. Craiovenii n-au stiut sa-si fructifice avantajul terenului propriu. Ba, mai mult, din cauza precipitatiilor cazute in ultima vreme, acesta s-a dovedit un „inamic“ al „militarilor“, care, in incercarea de a-l face practicabil, l-au „tapat“ cu rumegus cu câteva ore inainte sa inceapa meciul.

Dupa timpul de odihna, oaspetii au resit sa marcheze prin Zamfir (’47), care l-a executat pe Ciuca sutând din marginea careului mare. Building a prins curaj si putea chiar sa majoreze scorul in minutul 60, atunci când Poenaru a nimerit bara. Finalul partidei i-a gasit pe craioveni in ofensiva, insa atacurile acestora au fost sterile, nereusind sa puna probleme defensivei oaspete. Antrenorul Armatei, Mugurel Gusatu, a trimis in teren urmatoarea echipa: Ciuca – Dinu (’62, Stanculescu), Sodoleanu, Badoi, Radut – Mandea (’73, Bica), Mirea, Chiliman, Teodosiu (’73, Sandu) – Turcila, Boroiban. De partea cealalta, Building (antrenor I. Babas) a evoluat in formula: Dorean – I. Gheorghe, Babas, Gadaleanu, Patruleasa – Nitu, Poiana, Donoata (’75, Dracea), Poenaru – Ciochina, Zamfir (’90, Bontoi).