luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Nu e de ajuns sa te prezinti“

„Nu e de ajuns sa te prezinti“

Antrenorul echipei Energoconstructia Craiova, Valentin Nistoran, este dezamagit dupa infrângerea rusinoasa de la Galati

Energoconstructia Craiova a pierdut cu scorul de 2-3 intâlnirea sustinuta in deplasare in compania echipei United Galati. Golurile echipei craiovene au fost reusite de Cioboiu, insa nereusita din aceasta etapa i-a lasat un gust amar antrenorului Valentin Nistoran, care a comentat ieri prestatia elevilor sai: „Am jucat slab. A fost, de departe, cel mai slab meci facut de Energoconstructia Craiova in acest campionat si urmarile s-au vazut. Jucatorii mei au tratat meciul cu neseriozitate si am pierdut. Probabil acum isi dau si ei seama ca nu e de ajuns sa te prezinti la sala, mai trebuie sa si muncesti. Pacat insa, pentru ca United Galati era o echipa de batut, mult mai slaba decât noi. Nistoran a dezvaluit ca elevii sai au pacatuit in aparare, jucând fara nerv, gresind multe pase, iar la presing au fost inexistenti. Gazdele au condus cu 1-0 la pauza, apoi, la reluarea jocului, Cioboiu a reusit sa egaleze. Eliminarea lui Chiliman din debutul reprizei secunde nu a avut nici un efect pe tabela de marcaj, mai mult, craiovenii reusind sa echilibreze partida si sa nu primeasca gol in perioada de doua minute in care au fost nevoiti sa joace cu trei jucatori de câmp. Ciudat, dupa revenirea in efectiv complet, Energo a primit doua goluri intr-un minut, handicap care s-a dovedit greu de recuperat, chiar daca pâna la final oltenii au dominat partida. Energoconstructia s-a intors de la Galati fara Calin Pantelimon, component al lotului national al României, care astazi si mâine va sustine, in deplasare, o dubla amicala in compania echipei similare a Olandei. Pantelimon va reveni joi la Craiova si se va alatura colegilor sai care pregatesc deja meciul cu ACS 3 Bucuresti. Intâlnirea se va desfasura duminica dupa-amiaza, astazi urmând sa se stabileasca ora exacta de incepere a partidei. De la craioveni vor lipsi Iovan (accidentat) si Chiliman (suspendat).