5.3 C
Știri de ultima orăSportKarate - CN de copii si juniori

Karate – CN de copii si juniori

CS „Bushi“ Craiova a participat in perioada 29-30 octombrie la Campionatul National de karate, competitie rezervata copiilor si juniorilor. Intrecerea s-a desfasurat la Botosani, sub egida Federatiei Române de Karate Modern, la aceasta participind peste 400 de sportivi din toata tara. Delegatia craioveana a fost condusa de antrenorii Geri Mitroi si Ionel Totilca si a reusit sa puncteze la majoritatea probelor din concurs. Astfel, la kata individual, categoria pina la zece ani, Anisia Iova a ocupat locul intii. La aceeasi categorie, Robert Paunescu s-a clasat al treilea, in timp ce la categoria 10-11 ani, Madalin Mihai Teiusanu a obtinut locul doi. La kata, categoria 10-11 ani, echipa de baieti a CS „Bushi“ Craiova, in componenta Madalin Mihai Teiusanu, Ionut Mitrica, Vladimir Clincea, s-a clasat pe locul al doilea. Clubul craiovean a punctat si la kumite individual. Astfel, la categoria 12-13 ani, 40 kg, Andrei Rotaru a obtinut locul intii, iar Cosmin Bascracea s-a clasat al treilea la categoria 12-13 ani, 35 kg. Dupa Campionatul National a avut loc, in aceeasi perioada, si Cupa „SEN NO SEN“, cinci sportivi craioveni reusind sa se claseze pe podium. La kata individual, categoria pina la zece ani, Ciprian Tudor si Bogdan Croitoru s-au clasat pe locurile doi, respectiv trei, in timp ce la kata, echipa de fete, in componenta Anisia Iova, Mihaela Georgescu, Andreea Sarpe, a obtinut locul intii. Intrecerile mai sus amintite sint ultimele din acest an organizate de Federatia Româna de Karate Modern, dar sportivii craioveni vor continua pregatirile in vederea intrecerilor programate la anul.