12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDinamo, eliminata de Petrolul Ploiesti

Dinamo, eliminata de Petrolul Ploiesti

In optimile de finala ale „intrecerii KO“, Dinamo Bucuresti nu a reusit sa treaca de divizionara B Petrolul Ploiesti, pierzind cu scorul de 1-2. „Gazarii“ au marcat primii prin Hadnagy (’25), dar s-au vazut egalati in minutul 37 prin reusita lui Galamaz. Golul decisiv a fost marcat de Ghindaru (’53), care a adus o nesperata calificare Petrolului, trimitindu-i in acelasi timp pe „catei“ sa mediteze la partidele pe care le au de sustinut in campionat, dar si in grupele Cupei UEFA. In minutul 80, arbitrul de centru Victor Berbecaru a oprit meciul un minut, deoarece suporterii dinamovisti au aruncat cu brichete in asistentul Dorin Mudura, care semnalizase un ofsaid la Bratu. Surpriza este cu atit mai mare cu cit Dinamo este considerata o specialista a Cupei României, cistigind 12 trofee, iar in ultimii sase ani l-a ratat decit pe cel din 2002. In celelalte partide programate in aceasta faza a Cupei României s-au inregistrat rezultate normale, dupa cum urmeaza: Pandurii – Otelul 0-2 (D. Munteanu ’17-p., ’20), Cetate Suceava – Rapid 2-3 (Palimaru ’55-p., ’73 / E. Dica ’20, Buga ’27, Ilyes ’44), Poli Iasi – FC Vaslui 2-1 (Bilba ’47, Onofras ‘118 / Cl. Raducanu ’87-p.), Rapid II – Farul 3-4 (R. Oprea ‘7, M. Calin ’41, Chiriac ’80 / Apostu ’30, Farmache ’40, Todoran ’45, T. Moldovan ’60), FCM Tirgoviste – Poli Timisoara 1-3 (Balasa ‘118-p. / Rus ’93, Moldovan ‘101, Caramarin ‘105), FCM Bacau – Jiul Petrosani 0-2 (Drida ’11, Badoiu ’65).