joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportNemtii au pierdut pe mina lor

Nemtii au pierdut pe mina lor

Benitez nu l-a acuzat pe Dudek pentru golul primit

Liverpool a echilibrat situatia in duelurile germano-engleze, reusind sa invinga Bayer Leverkusen cu 3-1, acelasi scor cu care Arsenal s-a inclinat pe „Olimpiastadium“ in fata lui Bayern München. Lipsiti de aportul a doi jucatori extrem de importanti, Gerrard (suspendat) si Morientes (fara drept de joc), „cormoranii“ s-au temut de replica nemtilor, care veneau pe „Anfield Road“ dupa ce cistigasera grupa in fata „galacticilor“ de la Real Madrid. In teren insa, lucrurile au stat altfel. Gazdele au parut o echipa germana, care a profitat la maximum de fiecare sansa ivita, in timp ce jucatorii lui Klaus Augenthaler au parut niste boemi. Dimitar Berbatov a irosit in prima repriza trei mari ocazii de a marca, doua din postura de singur cu portarul Dudek, iar ratarile s-au razbunat. Englezii au marcat de doua ori pina la pauza, prin spaniolul adus de la Barcelona, Luis Garcia (’15), si norvegianul Riise (’35), care a executat excelent o lovitura libera si au avut sansa sa faca 3-0 in partea secunda, dar cehul Baros, scapat sigur cu Butt, a ratat inexplicabil. „Farmacistii“ au primit lovitura de gratie in minutul 91, cind germanul Hamann a facut 3-0, tot dintr-o lovitura libera transformata impecabil, dar au avut noroc cu brazilianul Franca, reusita acestuia din ultimele secunde facind ca returul de peste doua saptamini sa mai aiba rost.

„3-1 este un scor bun, cum ar fi fost si 2-0, dar un 3-0 ar fi fost excelent. Nu-l acuz pe Dudek pentru greseala de la gol, pentru ca a facut un meci bun, ca de altfel toata echipa. Daca vom juca asa si in retur sint convins ca ne vom califica“, a afirmat tehnicianul lui Liverpool, Rafa Benitez. „Liverpool a creat presiune doar in prima parte. Am exersat faza defensiva ca prostii, pentru ca sa primim apoi goluri din lovituri libere. Golul al treilea a ucis practic meciul, insa reusita noastra ne-a mai dat sperante“, a replicat Augenthaler