17.6 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportInfringeri pentru echipele craiovene

Infringeri pentru echipele craiovene

In liga secunda de volei, ambele echipe ale Universitatii Craiova s-au intors invinse din deplasare. Formatia masculina a pierdut cu 3-0 (24, 19, 18) confruntarea cu Phoenix Simleul Silvaniei, dupa un meci in care gazdele au beneficiat si de ajutorul arbitrilor. Craiovenii si-au suprins adversarul in primul set, cind au pierdut la „mustata“. „Am evoluat foarte bine la inceput. Puteam sa cistigam primul set daca arbitrul nu ne minca sase-sapte puncte. Dupa care, in urmatoarele seturi, au avut grija sa nu ne mai apropiem asa de mult“, a afirmat tehnicianul oltenilor, Danut Pascu, care, acuzat si ostilitatea gazdelor. Univesitatea ramine astfel cu o singura victorie in campionat, iar etapa viitoare va intilni, in Banie, pe „U“ Timisoara.

La rindul lor, voleibalistele din Craiova nu au putut sa faca fata, la Cluj, echipei de pe locul secund, Universitatea din localitate cistigind cu 3-1 (-23, 22, 18, 19). Oltencele s-au impus in primul set, dupa care ardelencele s-au concentrat mai bine si au cistigat. „Ne-au ciupit si pe noi arbitrii in setul doi si patru, dar Clujul are o echipa mai buna“, a afirmat antrenorul echipei craiovene, Adrian Cotoranu. Simbata, Universitatea intilneste acasa pe Dinamo, gazdele avind nevoie de o victorie cu 3-0 pentru a ramine pe locul patru.