12 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportUmilinta sub panou

Umilinta sub panou

Energia Rovinari a invins categoric, 92-50, pe CS Universitatea Craiova, la Tirgu Jiu, in cadrul etapei a patra a Diviziei B la baschet. Emotiile gazdelor s-au risipit chiar dupa primul sfert, cind craiovenii au reusit doar sase puncte, in timp ce elevii lui Radu Teodor au punctat de 25 de ori. Cea mai echilibrata repriza a fost a treia, in care baschetbalistii de la Energia Rovinari s-au impus doar la cinci puncte diferenta, 24-19. Cei mai buni marcatori ai gorjenilor au fost Bogdan Amariucai, care a reusit sa inscrie aproape cit toata echipa oaspete, 40 de puncte, secondat de noua achizitie Radu Horea, cu 20 de puncte. Horea, transferat de la divizionara A Sportul Studentesc, a evoluat pentru a doua oara impreuna cu noii sai colegi si pentru prima data in fata propriilor spectatori.