16.7 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua a ramas lidera

Steaua a ramas lidera

In ultimul meci al etapei a 13-a, Steaua nu a scos decit un punct la Bacau, si acesta chinuit, obtinut in ultimul minut al prelungirilor. Desi se credea ca gazdele vor lasa cale libera bucurestenilor, conform indicatiilor de partid, nu a fost deloc asa, trupa lui Popovici fiind peste baietii lui Zenga, veniti in Moldova cu aere de vedete.

Daniel Goian a deschis scorul pentru gazde, cu o lovitura de cap (’30), dar, in partea secunda, lucrurile s-au schimbat, bacauanii lasind initiativa adversarilor. Ca urmare, Neaga a egalat cu un sut de la 20 de metri, usor deviat (’76), si se parea ca Steaua este pe drumul cel bun. Nu a fost insa de acord Cursaru, care si-a adus aminte ca era in urma cu citiva ani golgheterul campionatului si a inscris golul de 2-1, cu un voleu superb din interiorul careului, fara nici o sansa pentru Martin Tudor (’83). Punctul care mentine Steaua pe primul loc in clasament a fost adus de Oprita, in al patrulea minut al prelungirilor, atacatul bucurestean marcind cu capul, dupa un corner executat de Dorinel Munteanu.