22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua si Rapid au parasit competitia

Steaua si Rapid au parasit competitia

Cupa Romaniei si-a onorat pe deplin denumirea de competitie a surprizelor, cinci divizionare A fiind eliminate din faza saisprezecimilor. Printre acestea s-au aflat si doua nume mari, Steaua si Rapid, ambele fiind invinse, la limita, de catre echipe din liga secunda.

Stelistii au pierdut cu 1-0 confruntarea din deplasare cu Universitatea Cluj, golul „sepcilor rosii“ fiind marcat de Szekely (’85), in timp ce giulestenii s-au inclinat la Braila, in fata Daciei Unirea, gazdele cistigind cu 1-0, gratie reusitei lui Buteseaca (’49).

In afara de Steaua si Rapid, celelelalte trei divizionare A eliminate au fost „Poli“ AEK Timisoara, „Poli“ Iasi si FC Brasov.

Alte rezultate: FC Botosani (B1) – Otelul Galati 0-1 (V. Iacob ’22), Callatis Mangalia (B1) – Apulum Alba Iulia 0-1 (Pirva ‘4), Dinamo II (B2) – „Poli“ AEK Timisoara 3-2 (Goian ’30, I. Voicu ’49 – autogol, V. Munteanu ’85 – p / Burca ‘4 – autogol, Balace ’74), FCM Bacau II (B1) – Farul Constanta 0-2 (Doicaru ’12, ’83), UTA Arad (B3) – „Poli“ Iasi 1-0 (Sumudica ’13), Unirea Urziceni (B2) – FC Arges 1-2 (I. Mazilu ’73 / C. Tanasa ’27, M. Sava ’29), FC Ghimbav (B1) – Gloria Bistrita 0-2 (S. Costin ’44, ’71), CS Deva (B3) – Sportul Studentesc 0-3 (Mazilu ’50, T. Balan ’89, ’90), Gaz Metan Medias (B3) – FC Brasov 1-0 (Petelean ’80), Olimpia Satu Mare (B3) – Dinamo 3-5 (1-1, dupa 90 de minute si prelungiri, goluri Suteu ’69 / Niculescu ’10, 2-4 la penaltiuri), International Pitesti (B2) – FCM Bacau 4-5 (0-0 dupa 90 de minute si prelungiri, 4-5 la penaltiuri).

Tragerea la sorti pentru optimi va avea loc, luni, la Casa Fotbalului, urmind ca partidele din aceasta faza a competitiei sa se dispute pe 27 octombrie.