10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPatru medalii pentru romani

Patru medalii pentru romani

• Monica Iagar a cistigat proba de saritura in inaltime • Cristina Iloc-Casandra a invins in finala probei de 3.000 de metri obstacole • Marian Oprea s-a clasat al doilea la triplu salt, iar Ionela Tirlea a sosit a treia in proba de 200 de metri

Monica Iagar Dinescu a obtinut locul intii in finala probei de saritura in inaltime din cadrul reuniunii atletice de la Doha, contind pentru IAAF Super Grand Prix 2004. Monica Iagar a reusit un salt de 1,92 metri, la fel ca ocupanta locului doi, Ruth Beitia, din Spania. Locul al treilea i-a revenit sportivei germane Melanie Skotnik, cu o saritura de 1,86 m.

In finala probei de 3.000 de metri obstacole, atleta Cristina Iloc-Casandra s-a clasat pe locul intii, fiind cronometrata cu timpul de noua minute, 45 de secunde si 67 de sutimi. Romanca le-a devansat pe sportiva belgiana Sigrid Vanden Bempt (9:52.37) si pe Bouchra Chaabi, din Maroc (9:52.99). In aceeasi proba, Alina Cucerzan a obtinut locul cinci (10:05.68), iar Catalina Oprea s-a clasat pe pozitia a noua (10:34.60).

In proba de triplu salt, atletul roman Marian Oprea s-a clasat pe pozitia a doua, cu 17,05 metri, fiind devansat de germanul Charles Michael Friedek (17,11 m). Locul al treilea i-a revenit sportivului Ibrahim Babikir Mohamdein, din Qatar (16,94 m).

La rindul sau, Ionela Tirlea a sosit a treia in proba de 200 de metri, fiind cronometrata cu timpul de 23 de secunde si 32 de sutimi. Pe primele doua locuri s-au clasat sportivele americane LaTasha Colander-Richardson (22.50), respectiv Chryste Gaines (23.28).

Rezultatele celorlalti atleti romani

In proba de aruncare a greutatii, Gheorghe Guset s-a clasat al patrulea, cu rezultatul de 19,59 metri. La aruncarea discului, Nicoleta Grasu a obtinut locul cinci, cu 61,71 m.

Adina Anton a obtinut locul patru in proba de saritura in lungime, cu 6,46 metri, in timp ce Livia Pruteanu s-a clasat a saptea, cu 5,77 m. In sfirsit, Mihaela Olaru a terminat pe locul sase cursa de 800 de metri, cu timpul de doua minute, cinci secunde si 68 de sutimi, in timp ce Simona Barcau s-a clasat pe locul opt, fiind cronometrata in doua minute, 12 secunde si 63 de sutimi.

Cistigatorii de la Doha

In probele din cadrul reuniunii atletice de la Doha s-au mai impus urmatorii sportivi:

Masculin: 100 m – Shawn Crawford (SUA; 9.86); 110 m garduri – Dominique Arnold (SUA: 13.31); 400 m – Brandon Simpson (Jamaica; 45.50); 400 m garduri – Perklis Iakovakis (Grecia; 49.33); 800 m – Justus Koech (Kenya; 1:45.37); 1.500 m – Isaac Songok (Kenya; 3:35.80); 3.000 m – Eliud Kipchoge (Kenya; 7:33.37); stafeta 4×400 m – Arabia Saudita (3:05.04); aruncarea greutatii – Ville Tiisanoja (Finlanda; 20,37 m); sulita – Boris Henry (Germania; 82,06 m).

Feminin: 800 m – Jolanda Ceplak (Slovenia; 2:01.27); 3.000 m – Elvan Abeylegesse (Turcia; 8:35.83); prajina – Thorey Edda Elisdotti (Islanda; 4,30 m); disc: Natalia Sadova (Rusia; 66,40 m).