Știri de ultima orăSportPreliminariile Campionatului European din 2004

Preliminariile Campionatului European din 2004

Grupa 1

Franta, lidera autoritara

Din grupa I preliminara s-a calificat direct la turneul final al CE 2004 reprezentativa Frantei, in timp ce Slovenia a cistigat duelul pentru locul doi cu Israel si va juca barajul.

Simbata, in ultimele partide jucate in Grupa I, Cipru a remizat pe teren propriu cu Slovenia, scor 2-2 (Georgiou ’71,Yiasoumi ’81 / Siljak ’11, ’41), in timp ce Franta a dispus de Israel cu 3-0 prin golurile marcate in prima repriza de Henry (‘9), Trezeguet (’24) si Boumsong (’42).

Ierarhia finala a grupei I se prezinta astfel: 1. Franta 24 de puncte, 2. Slovenia 14 p, 3. Israel 9 p, 4. Cipru 8 p, 5. Malta 1 p.

Grupa a 2-a

Minunea nu s-a produs

Nationala de fotbal a Romaniei a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European din 2004, dupa ce Norvegia a cistigat simbata, cu scorul de 1-0, partida cu Luxemburg, iar Bosnia a remizat, scor 1-1, cu Danemarca. In meciul de la Oslo, Norvegia a cistigat prin golul marcat de Tore Andre Flo (’19). La Sarajevo, Danemarca a deschis scorul prin Jorgensen (’12), gazdele egalind prin Bolici (’38).

In urma acestor rezultate, Danemarca s-a calificat direct la Euro 2004, in timp ce Norvegia va disputa barajul pentru a obtine un loc la competitia din Portugalia. Desi au terminat la egalitate de puncte cu norvegienii, tricolorii au pierdut calificarea in urma rezultatelor directe inregistrate cu formatia nordica: 0-1 la Bucuresti si 1-1 la Oslo. Romania a ratat pentru a doua oara consecutiv participarea la un turneul final, dupa ce, in 2001, a fost invinsa, cu scorul general de 3-2, de Slovenia, in barajul de calificare la Cupa Mondiala din 2002.

Clasamentul final al grupei a 2-a: 1. Danemarca 15 puncte, 2. Norvegia 14 p, 3. Romania 14 p, 4. Bosnia 13 p, 5. Luxemburg 0 p.

Grupa a 3-a

Olanda, in urma Cehiei

Reprezentativa Cehiei s-a calificat la Campionatul European din Portugalia, din 2004, ocupind primul loc in grupa a treia, cu 21 de puncte, formatia Olandei, situata pe locul al doilea, cu 19 puncte, urmind sa dispute barajul.

Cehia a invins simbata, in deplasare, scor 3-2, formatia Austriei. Golurile au fost marcate de Haas (’48) si Ivanschitz (’78), pentru gazde, respectiv Jankulovski (’27), Vachousek (’80) si Koller (’90), pentru oaspeti. In ultima partida a grupei a treia, Olanda a invins pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formatia Moldovei. Golurile au fost marcate de Kluivert (’43), Sneijder (’50), Van Hooijdonk (’74-p), Van der Vaart (’80) si Robben (’89).

Clasamentul final al grupei a 3-a: 1. Cehia 21 de puncte, 2. Olanda 19 p, 3. Austria 9 p, 4. Moldova – 6 p, 5. Belarus 3 p.

Grupa a 4-a

Letonia va juca barajul

Echipa nationala de fotbal a Suediei s-a calificat direct la Euro 2004, in timp ce selectionata Letoniei va evolua la baraj, s-a stabilit simbata, in urma meciurilor din ultima etapa a preliminariilor competitiei, grupa a patra.

Suedia, care era deja calificata inaintea acestei ultime etape, a pierdut simbata, pe teren propriu, cu scorul de 0-1 (0-1), in fata nationalei Letoniei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Verpakovskis, in minutul 22. In cealalta partida din grupa a patra, nationala Ungariei a pierdut, acasa, cu scorul de 1-2 (0-1), in fata selectionatei Poloniei. Pentru oaspeti a marcat Niedzielna, in minutele 10 si 63, in timp ce golul echipei gazda a fost inscris de Imre Szabics, in minutul 48.

Clasamentul final al grupei a 4-a: 1. Suedia 17 puncte, 2. Letonia 16 p , 3. Polonia 13 p, 4. Ungaria 11 p, 5. San Marino 0 p.

Grupa a 5-a

Germania nu a avut emotii

Selectionata Germaniei s-a calificat direct la Campionatul European din Portugalia, clasindu-se pe primul loc in grupa a cincea preliminara, cu 18 puncte, echipa Scotiei, ocupanta locului al doilea, cu 14 puncte, urmind sa dispute barajul.

Germania a invins simbata, pe teren propriu, reprezentativa Islandei, cu scorul de 3-0. Golurile au fost marcate de Ballack (‘9), Bobici (’59) si Kuranyi (’79). In cealalta intilnire a grupei a cincea, disputata tot simbata, Scotia a invins Lituania, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Fletcher (’70).

Clasamentul final al grupei a 5-a: 1. Germania 18 puncte; 2. Scotia 14 puncte; 3. Islanda 13 puncte; 4. Lituania 10 puncte; 5. Insulele Feroe 1 punct.

Grupa a 6-a

Grecia a luat fata Spaniei

Reprezentativa Greciei a obtinut calificarea la Euro 2004, in timp ce nationala Spaniei va evolua la baraj, s-a stabilit simbata, in urma ultimelor meciuri din grupa a sasea a preliminariilor competitiei.

Grecia a invins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, selectionata Irlandei de Nord, prin golul marcat de Tsartas in minutul 69. In cealalta partida a grupei, nationala Spaniei a invins in deplasare, cu scorul de 4-0, nationala Armeniei, care este antrenata de tehnicianul roman Mihai Stoichita. Golurile au fost inscrise de Valeron, in minutul 7, Raul, in minutul 74 si Reyes, in minutele 87 si 90.

Clasamentul final al grupei a 6-a: 1. Grecia 18 puncte, 2. Spania 17 p, 3. Ucraina 10 p, 4. Armenia 7 p, 5. Irlanda de Nord 3 p.

Grupa a 7-a

Turcii nu i-au putut depasi pe englezi

Turcia si Anglia au remizat, scor 0-0, partida disputata simbata, la Istanbul, in preliminariile Campionatului European din 2004, grupa a saptea. In urma acestui rezultat, nationala „Albionului“, care este antrenata de Sven Goran Eriksson, s-a calificat direct la turneul final al competitiei, in timp ce ienicerii lui Senol Gunes vor disputa barajul.

Intr-o alta partida din aceasta grupa, Slovacia a invins in deplasare, cu scorul de 2-1, echipa statului Liechtenstein. Pentru Slovacia a marcat Vittek, in minutele 40 si 52, in timp ce pentru gazde a inscris Frick, in minutul 80.

Clasamentul final al grupei a 7-a este urmatorul: 1. Anglia 20 de puncte, 2. Turcia 19 p, 3. Slovacia 10 p, 4. Macedonia 6 p, 5. Liechtenstein 1 p.

Grupa a 8-a

Bulgarii merg la Europene

Echipa nationala de fotbal a Bulgariei s-a calificat la turneul final al Euro 2004 din Portugalia, iar reprezentativa Croatiei va evolua la baraj, s-a stabilit simbata, in urma ultimelor meciuri disputate in grupa a opta preliminara.

Croatia a cistigat, cu scorul de 1-0, partida disputata pe teren propriu impotriva Bulgariei, prin golul marcat de Olici (’49). In celalalt meci al grupei, Belgia a invins, pe teren propriu, Estonia, cu scorul de 2-0, prin autogolul inscris de Piiroja (’41) si prin golul lui Buffel (’60). Croatia a fost la egalitate de puncte cu Belgia, dar, datorita rezultatelor din meciurile directe, 4-0 pe teren propriu si 1-2 in deplasare, s-a calificat la baraj.

Clasamentul final al grupei a 8-a: 1. Bulgaria 17 puncte, 2. Croatia 16 p, 3. Belgia 16 p, 4. Estonia 8 p, 5. Andorra 0 p.

Grupa a 9-a

Sirbii au ramas acasa

Reprezentativa Italiei a obtinut calificarea la Euro 2004, in timp ce nationala Tarii Galilor va evolua la baraj, s-a stabilit simbata, in urma ultimelor meciuri din grupa a noua a preliminariilor competitiei. Italia a invins, pe teren propriu, reprezentativa Azerbaidjanului, scor 4-0, golurile fiind marcate de Vieri (’16), Inzaghi (’24, ’89) si Di Vaio (’64). In cealalta partida a grupei, Tara Galilor a pierdut pe teren propriu, scor 2-3, partida disputata cu Serbia. Golurile au fost marcate de Hartson (’24-p) si Earnshaw (’90), pentru gazde, respectiv Vukici (‘4), Milosevici (’82) si Ljuboja (’87), pentru oaspeti.

Clasamentul final al grupei se prezinta astfel: 1. Italia 17 puncte, 2. Tara Galilor 13 puncte, 3. Serbia Muntenegru 12 puncte, 4. Finlanda 10 puncte, 5. Azerbaidjan 4 puncte.

Grupa a 10-a

Elvetia s-a calificat direct

Selectionata de fotbal a Elvetiei a obtinut calificarea la Euro 2004, in timp ce reprezentativa Rusiei va disputa barajul, s-a stabilit simbata, in urma meciurilor din ultima etapa a preliminariilor, grupa a zecea.

Nationala Elvetiei a reusit calificarea in urma victoriei, cu scorul de 2-0, obtinuta in fata nationalei Irlandei, prin golurile inscrise de Murat Yakin, in minutul 6 si Frei, in minutul 63. In cealalta partida a grupei, selectionata Rusiei a invins, cu scorul de 3-1, nationala Georgiei. Golurile gazdelor au fost marcate de Bulikin, in minutul 30, Egor Titov, in minutul 45 si Dmitri Sicev, in minutul 72, in timp ce pentru selectionata Georgiei a inscris Alexander Iasvili, in minutul 4.

Clasamentul final al grupei a 10-a: 1. Elvetia 15 puncte, 2. Rusia 14 p, 3. Irlanda 11p, 4. Albania 8p, 5. Georgia 7p.