13.1 C
Știri de ultima orăSportMutu, cel mai bun marcator roman din Italia

Mutu, cel mai bun marcator roman din Italia

Atacantul roman Adrian Mutu a marcat un gol in partida pe care echipa sa, AC Parma, a pierdut-o duminica seara, pe teren propriu, cu scorul de 1-2 (0-1), in fata formatiei Internazionale Milano, in ultimul meci al etapei a 15-a a campionatului Italiei. Mutu a inscris golul egalarii in minutul 56, dupa ce Di Biagio a deschis scorul in minutul 37. Punctul de victorie a oaspetilor a fost marcat de Recoba, in minutul 75, din penalti.

Precizam ca Adrian Mutu a inscris duminica al 23-lea gol in Serie A si a depasit recordul de goluri inscrise de un roman in prima liga italiana, care a fost detinut de Florin Raducioiu, cu 22 de reusite. Mutu a marcat in meciul cu Inter al saptelea gol in acest sezon si al 23-lea in prima divizie italiana. El a inscris de 16 ori pentru fosta sa formatie Hellas Verona, patru goluri in sezonul 2000/2001 si 12 in editia de campionat 2001/2002. Cu cele sapte goluri marcate in primele 15 etape ale acestui sezon, Mutu este al doilea golgheter al echipei din Parma, fiind devansat de Adriano cu opt reusite. De asemenea, romanul a inscris patru goluri in Cupa UEFA.