19.8 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBesiktas s-a calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA

Besiktas s-a calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA

Echipa turca Besiktas Istanbul, antrenata de Mircea Lucescu, s-a calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat joi, in deplasare, cu Dinamo Kiev, in mansa secunda a turului al treilea al competitiei europene. In meciul tur, formatia lui Lucescu s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, in fata gruparii ucrainene. Tiberiu Ghioane a evoluat pentru Dinamo Kiev pe intreaga durata a meciului disputat joi cu Besiktas. Alte rezultate inregistrate in mansa secunda a turului al treilea al Cupei UEFA: (+)AJ Auxerre – Betis Sevilla 2-0 (in tur 0-1) Au marcat: Tainio ’19, Lachuer ’48 – Iulian Filipescu (Betis Sevilla) a evoluat pe intreaga durata a meciului, iar in minutul 73 a primit cartonas galben. Olympique Lyon – (+)Denizlispor 0-1 (in tur 0-0) A marcat: Ozkan ’5 FC Fulham – (+)Hertha Berlin 0-0 (in tur 1-2), (+)Panathinaikos Atena – Slovan Liberec 1-0 (in tur 2-2). A marcat: Fissas ’2. Nota: Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA.

Formatia Besiktas va intilni, in optimile de finala ale Cupei UEFA (primul meci in deplasare), echipa Slavia Praga, s-a stabilit in urma tragerii la sortii efectuate ieri la Nyon. In cazul in care se va califica in sferturile de finala, Besiktas va juca in aceasta faza a competitiei cu invingatoarea dintre Lazio si Wisla Cracovia. Tabloul complet al optimilor de finala ale Cupei UEFA este urmatorul: 1. Slavia Praga – Besiktas 2. Hertha Berlin – Boavista 3. CF Malaga – AEK Atena 4. S.S. Lazio – Wisla Cracovia 5. Anderlecht – Panathinaikos Atena 6. Celtic Glasgow – VfB Stuttgart 7. FC Porto – Denizlispor 8. AJ Auxerre – FC Liverpool. Optimile de finala sint programate pe 20 si 27 februarie 2003.