O femeie în vârstă de 46 de ani din Târgu Jiu a cerut ajutorul polițiștilor după ce ar fi fost agresată și amenințată de soțul său, în urma unui conflict izbucnit pe fondul geloziei.
„La data de 31 mai 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apel la 112 de o femeie, de 46 de ani, din localitate, cu privire la faptul că ar fi fost agresată și amenințată de soțul său.
Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce se afla la domiciliu, pe fondul unui conflict spontan generat de gelozie, femeia ar fi fost amenințată cu acte de violență și agresată fizic de către soțul său, de 43 de ani.
Polițiștii au procedat la evaluarea riscului, iar în urma constatărilor a fost emis un ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului, fără monitorizare electronică, iar persoana vătămată nu a necesitat îngrijiri medicale.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violență în familie și amenințare.
Cercetările sunt continuate pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii evenimentului și luarea măsurilor legale care se impun”, a transmis IPJ Gorj.

