Știri de ultima orăLocalGorjUn bărbat din Aninoasa ar fi intrat în curtea unui localnic și l-ar fi amenințat cu acte de violență

Un bărbat din Aninoasa ar fi intrat în curtea unui localnic și l-ar fi amenințat cu acte de violență

Un bărbat de 65 de ani, din Aninoasa, este cercetat penal după ce ar fi pătruns fără drept în curtea unui localnic și l-ar fi amenințat cu acte de violență. Victima, în vârstă de 45 de ani, a reclamat incidentul la poliție, iar oamenii legii au deschis un dosar penal.

Incidentul ar fi avut loc în cursul zilei de 26 august 2026, pe fondul unui conflict spontan.

A doua zi, în jurul orei 10:00, un bărbat de 45 de ani, din Aninoasa, s-a prezentat la polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Târgu-Cărbunești și a depus o plângere, potrivit IPJ Gorj.

Potrivit sesizării, un alt bărbat, de 65 de ani, din aceeași localitate, ar fi pătruns fără drept în curtea locuinței sale și l-ar fi amenințat cu acte de violență.

Gestul i-ar fi provocat victimei o stare de temere.

Victima nu a dorit evaluarea riscului

Polițiștii i-au adus victimei la cunoștință prevederile Legii nr. 26/2024 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea violenței.

Bărbatul de 45 de ani a precizat că nu dorește parcurgerea formularului de evaluare a riscului. Acestuia i-a fost înmânată o cerere pentru a se putea adresa instanței, potrivit procedurilor legale.

Dosar penal pentru amenințare și violare de domiciliu

În urma sesizării, polițiștii au întocmit un dosar penal, în care sunt investigate infracțiunile de amenințare și violare de domiciliu.

Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs incidentul și pentru dispunerea măsurilor legale.

Citeşte şi: România a ajuns la 19 milioane de locuitori. Populația continuă să îmbătrânească, iar numărul tinerilor scade

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS