5.8 C
Craiova
marți, 30 noiembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitate17.158 de cazuri noi de COVID-19 în România

17.158 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.503.422 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 6.369 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.275.351 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17.158 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 266 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba277444448,79
2.Arad325563898,75
3.Argeș361304037,79
4.Bacău345123584,57
5.Bihor384294447,63
6.Bistrița-Năsăud170461335,38
7.Botoșani196961894,73
8.Brașov547087068,52
9.Brăila179572087,62
10.Buzău179491926,51
11.Caraș-Severin154881655,39
12.Călărași146321986,94
13.Cluj743717089,10
14.Constanța582696229,14
15.Covasna10274984,08
16.Dâmbovița294183566,81
17.Dolj391445317,20
18.Galați360441836,47
19.Giurgiu158361968,77
20.Gorj126121834,53
21.Harghita110151634,28
22.Hunedoara292924636,42
23.Ialomița156742689,76
24.Iași605837168,85
25.Ilfov6316468517,14
26.Maramureș274131654,48
27.Mehedinți132081968,10
28.Mureș305694515,67
29.Neamț260792655,98
30.Olt213292737,29
31.Prahova506857549,72
32.Satu Mare17961863,26
33.Sălaj148831636,98
34.Sibiu336312797,18
35.Suceava339542234,30
36.Teleorman201802297,85
37.Timiș7462357710,34
38.Tulcea111521476,13
39.Vaslui230992816,00
40.Vâlcea212962326,82
41.Vrancea145301484,41
42.Mun. București261305283416,51
43.Din străinătate**163812 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    23344*842 
 TOTAL1.503.42217.158 

1.514 persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.514 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD51
3ARGEŞ17
4BACĂU19
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRĂILA10
9BRAŞOV38
10BUZĂU57
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ29
14CONSTANŢA39
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA31
17DOLJ27
18GALAŢI21
19GIURGIU16
20GORJ26
21HARGHITA14
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA12
24IAŞI62
25ILFOV74
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI387
29MUREŞ46
30NEAMŢ45
31OLT22
32PRAHOVA51
33SĂLAJ25
34SATU MARE14
35SIBIU23
36SUCEAVA86
37TELEORMAN48
38TIMIŞ48
39TULCEA10
40VÂLCEA14
41VASLUI4
42VRANCEA9
 Total   1.514

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Preţul mediu al unui hectar de teren arabil din...

Preţul mediu al unui hectar de teren arabil din...

ȘTIRI GdS