12.3 C
Știri de ultima orăActualitateHandbal (f) - România, prima înfrângere la CM din Brazilia

Handbal (f) – România, prima înfrângere la CM din Brazilia

Echipa naţională de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, la Sao Paulo, de reprezentativa Braziliei, scor 33-28 (14-11), în cea de-a patra partidă din grupa C a Campionatului Mondial, informează Mediafax.

Tricolorele au reuşit o primă repriză mai bună decât în meciurile precedente, în pofida dominaţiei Braziliei, care a condus şi cu patru goluri (10-6, 14-10). Pe teren au revenit şi accidentatele Manea şi Fiera, dar nu pentru mult timp. Apărarea a fost mai mobilă, însă în faza ofensivă greşelile individuale au continuat în anumite momente ale jocului, astfel că sud-americanele au profitat cu recuperări şi atacuri rapide, finalizate cu precizie. Nascimento a fost principalul pericol al Braziliei, chiar dacă nu a mai intrat în ultimele 10 minute, în timp ce România a avut-o în prim-plan pe Brădeanu. La pauză, 14-11.

La reluare, tricolorele s-au apropiat la două goluri, 15-13, dar apoi au scăzut ritmul din nou şi au fost conduse, chiar şi cu 5 goluri (28-23). Fetele au dublat eforturile, însă unele decizii de arbitraj, care au favorizat jocul dur al Braziliei, le-au scos din minţi. În schimb, în minutul 49, România avea 12 eliminări de câte două minute şi pe extrema Ardean Elisei scoasă cu cartonaş roşu (min. 47). Pe final, arbitrii au egalizat numărul de eliminări, însă Brazilia se detaşase pe tabelă şi nu a mai avut probleme în a-şi trece în cont a patra victorie consecutivă. România a bifat prima înfrângere, după un joc cu momente contrastante, în care nici portarii nu au ajutat echipa la valoarea lor reală.

Marcatoare:

Brazilia: Nascimento 8 goluri, Silva 6, Amorim 5, Rodrigues 4, Cavaleiro 3, Pinheiro 2, Moura 2, Piedade 1, Diniz 1, Rocha 1.

România: Brădeanu 6 goluri, Curea 5, Vărzaru 4, Manea 3, Ardean Elisei 2, Chirilă 2, Nechita 2, Amariei 2, Chintoan 1, Băbeanu 1.

Joi s-au jucat încă cinci partide în grupele C şi D, rezultatele complete fiind următoarele:

Grupa C: Japonia – Tunisia 32-31, Franţa – Cuba 38-18;

Grupa D: Croaţia – Suedia 27-26, Danemarca – Coasta de Fildeş 38-17, Uruguay – Argentina 19-16.

După patru etape, clasamentul grupei C este următorul: 1. Brazilia 8 puncte, 2. Franţa 6, 3. România 5, 4. Japonia (3), 5. Tunisia (2) şi 6. Cuba (0).

În cele patru meciuri jucate până în prezent, în grupa C a CM din Brazilia, naţionala României a înregistrat următoarele rezultate: 30-28 cu Tunisia, 33-27 cu Cuba, 28-28 cu Japonia şi 28-33 cu Brazilia. Tricolorele mai au de disputat un singur meci, vineri, cu Franţa, de la ora 21.15.

Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală (meciurile fiind programate în 11-12 decembrie), fază eliminatorie, la fel ca sferturile de finală (14 decembrie), semifinalele (16 decembrie), urmate de finale (18 decembrie). Echipa României nu se va muta din Sao Paolo, dacă se va califica în fiecare fază superioară a competiţiei.

Campioana mondială se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie la care au obţinut deja "biletele" Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) şi Brazilia (Pan-America). Cele mai bune şase echipe de la CM din Brazilia, care nu şi-au asigurat calificarea la JO din turneele continentale, vor participa ulterior la turneele preolimpice, din intervalul 25-27 mai 2012, cu primele trei având drept de organizare.

De asemenea, campioana mondială din 2011 se va califica direct la ediţia din 2013 a competiţiei, care va fi găzduită de Serbia.

Deţinătoarea titlului mondial este Rusia, care a mai cucerit medaliile de aur în 2001, 2005, după finala cu România, şi 2007.